Pokud bude stávka, budou škody v dopravě 200 milionů

Praha - Ministerstvo dopravy dnes vyčíslilo škody při případné pondělní stávce na více než 200 milionů korun. O nejvíc, 120 milionů, by přišla Správa železniční a dopravní cesty. Soud stávku předběžným opatřením zakázal, za škody by proto nesly odpovědnost odbory. Premiér Petr Nečas dnes uvedl, že pokud bude v pondělí stávka, bude na nich vláda vymáhat škody do poslední koruny. Ministr dopravy Radek Šmerda o tom následně jednal s manažery podřízených organizací.

„Jen v oblasti železniční dopravy jsme se dostali až na číslo 197 milionů korun. K tomu je potřeba připočítat i ztráty z mýta. Byl jsem ujištěn odpovědnými manažery všech dotčených organizací, že tyto ztráty budou po stávkujících odborech vymáhat,“ uvedl Šmerda. Dodal, že odborářům nabídl nedělní jednání.

„Vláda je tu od toho, aby chránila občany před nátlakovými skupinami. Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, bude do koruny chtít vyčíslené škody od těch, kteří škodu způsobili, zaplatit,“ prohlásil po jednání vlády Nečas. Nárokovat kompenzace bude stát od všech zapojených odborových svazů.

Jestli stávka v pondělí bude, není zatím jasné. Odbory sice zkritizovaly rozhodnutí soudu i jednání vlády, o situaci se ale budou radit a konečné slovo řeknou až v neděli.

Odbory stávku na protest proti chystaným vládním reformám vyhlásily na pondělí od 03:00. Do 16:00 by se měla zastavit městská doprava v Praze a Brně i vlaky po celé republice. Na hlavních tazích v metropoli a na velkých silnicích měly být blokády. Městský soud v Praze stávku ale zakázal, protože nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem.

Hrozící škody v dopravě

SŽDC

- obnovení provozu - 5 milionů
- ztráta poplatků za užití dopravní cesty - 15 milionů 
- škoda u dopravců, kteří využívají dopravní cestu - 50 milionů 
- zpoždění opravných a investičních prací - 50 milionů

Celkem - 120 milionů Kč

ČD Cargo

Ztráta tržeb - 20 milionů 
Pronájmy vozů - 5 milionů
Personální náklady - 2 milionů

Celkem - 27 milionů Kč

ČD - osobní přeprava

Neuskutečněná doprava + penalizace ze strany objednatelů - 31 milionů
Ostatní služby - 2 miliony 
Zahraniční doprava - 2 milionu 
Tržby - 10 milionů 
Personální náklady - 5 milionů

Celkem - 50 milionů Kč

Celkem SŽDC + ČD Cargo + ČD - 197 milionů Kč

ŘSD

- hrozba finančních ztrát z důvodu výpadku na výběru mýta ve výši až 20 milionů Kč