I pár jointů může policie zabavit a zničit

Praha - Policie smí ode dneška zabavovat takové množství drog, jejichž držení je jen přestupkem. Dosud mohla policie zajistit drogy jen tehdy, když se lidé jejich držením či výrobou dopustili trestného činu. Zabavenou drogu mohou navíc policisté zničit a udělit pokutu. Změnu přináší nová právní úprava, která dnes nabyla účinnosti.

Vobořil: Nic extra represivního se tímto neděje

Norma dává policistům možnost projednat věc v blokovém řízení, čímž se mají snížit náklady na správní řízení. Spolu s právem zabavit „menší než malé“ množství psychotropních látek se tak má výrazně zjednodušit projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili. „Zákon, který mění to, co je trestným činem a co je přestupkem, je už v platnosti necelé dva roky, policie jen neměla všechny nástroje k tomu, aby mohla právo vymáhat na místě ve chvíli, kdy se přestupek prokázal,“ uvedl ve Studiu ČT24 národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Takže teď je možné vytrhnout joint z pusy,“ dodal lehce v nadsázce a připomněl, že Česko je signatářem Jednotné úmluvy OSN z roku 1961 o omamných látkách.

Video Studio ČT24 - rozhovor s Jindřichem Vobořilem
video

Studio ČT24 - rozhovor s Jindřichem Vobořilem

Studio ČT24 - rozhovor s Jindřichem Vobořilem

studio 22 6 2011

Studio 6 - rozhovor s Karlem Bačkovským

Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti loni v lednu. Trestným činem podle něj není například držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle.

Trestné je držení hašiše od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů, hub s halucinogenními účinky nad 40 kusů. Do konce roku 2009 bylo takzvaně tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační.