Miliardář Soros přijel podpořit romskou integraci

Praha - U příležitosti končícího českého předsednictví v projektu Dekáda Romů dnes navštívil americký finančník a filantrop George Soros dvě pražské základní školy, které se věnují romským dětem. Soros, který se narodil v Budapešti a přežil nacistickou okupaci, se problematikou Romů zabývá dvacet let. Při své návštěvě škol ho nejvíce zajímalo, kde jsou největší problémy s integrací a proč se to českým školám nedaří. Vyzval školy k lepšímu čerpání peněz na integrační programy.

Česko si zatím neumí dlouhodobě s romskou problematikou poradit a je za to kritizovaná i Evropskou unií. „Máme tady hodně dětí, které by bez individuální péče skončily ve zvláštní škole. Máme jich v současné době diagnostikovaných 35 a jsou všechny v běžných třídách,“ popisuje své aktivity ředitelka základní školy na pražském Žižkově Irena Meisnerová.

Do školy tu chodí dokonce 85 procent romských dětí. K dispozici mají šest asistentů pedagoga, individuální doučování, které je pro žáky zdarma, a individuální přístup od pedagogů. V ideálním případě by však na škole mělo být mnohem víc neromských dětí, ty sem ale jejich rodiče nechtějí dávat. „Ideál by bylo mít ještě padesát dětí, které jsou bezproblémové a jsou, řekněme, bílé, neromské, ale to je ideál, kterého se nedočkáme. Takže my se snažíme pracovat se situací, kterou máme,“ dodává Meisnerová.

2 minuty
Reportáž Pavly Kubálkové
Zdroj: ČT24

Dekáda Romské inkluze

Česko dnes po roce oficiálně ukončí své předsednictví takzvané Dekády Romů. Tento projekt 12 zemí má do roku 2015 zlepšit život romské menšiny a přispět k její integraci. Předsednickou roli od Česka převezme Makedonie. Český premiér pomyslné žezlo předá dopoledne v Praze slavnostně svému makedonskému protějšku. Česko si pro své roční vedení Dekády Romů stanovilo pět priorit - začleňování Romů do běžných škol, práva dětí, situace romských žen, integrační politika samospráv a mediální obraz romské menšiny.

Jen o pár kilometrů dál je v pražském Karlíně základní škola, které se inkluze daří mnohem lépe. Jedná se o jednu z mála škol, která aktivně uplatňuje principy inkluzivního vzdělávání. V každé třídě má zhruba pět dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. Po prohlídce obou škol George Soros diskutoval s pedagogy a odborníky o tom, proč Česko neumí začleňovat romské děti do běžných škol. Podle jeho slov je největším problémem nedostatečné čerpání peněz z evropských fondů. Školy prý peníze nečerpají kvůli předsudkům – učitelé a ředitelé totiž romské děti v běžných třídách nechtějí.

Romové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Naopak poslanci znovu nedokončili schvalování převodu financování nepedagogů, které chtěla uspíšit koalice. Plány jí překazilo opoziční hnutí ANO.
09:01Aktualizovánopřed 9 mminutami

Kvůli uzavírce Benešova mostu v Ústí nad Labem čekají řidiče dopravní omezení

Přípravy na sobotní uzavření Benešova mostu v Ústí nad Labem vrcholí. Dopravní značení řidiče upozorňuje nejen na samotnou uzavírku, ale také na změny v dopravě. Například ulice K Loděnici je nově jednosměrná. Zapojené jsou semafory, které budou upřednostňovat průjezd záchranných složek a MHD. U krajského soudu jsou značky, které budou navádět chodce a cyklisty na provizorní lávku. Hotové je i stanoviště pro integrovaný záchranný systém u základní školy Nová.
před 1 hhodinou

Obžaloba žádá čtrnáct let vězení pro zubařku za vraždu vůdce kutnohorské sekty

Pro zubařku, jež usmrtila svého partnera, samozvaného léčitele a vůdce kutnohorské sekty, obžaloba žádá trest čtrnácti let vězení a pětiletý zákaz jakéhokoliv povolání ve zdravotnictví. Státní zástupkyně v závěrečné řeči trvala na tom, že žena spáchala předem promyšlenou vraždu a trestně za ni odpovídá. Odmítla tvrzení obhajoby, že muž trpěl bludy, které na partnerku přenesl, takže nebyla příčetná. Zubařka už dříve vypověděla, že ji partner fyzicky i psychicky týral, přál si zemřít a k činu ji přiměl.
před 1 hhodinou

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 2 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
před 4 hhodinami

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 4 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 7 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 8 hhodinami
Načítání...