Syn zavražděného: Mašínům se odpustit nedá

Praha - Po nedávné smrti Ctirada Mašína se opět naplno rozvířila debata o ospravedlnitelnosti činnosti bratří Mašínů. Otázka, zda jsou Mašíni vrazi, či hrdinové, nerozděluje pouze společnost, ale i historiky. Zato syn zavražděného účetního Rošického má jasno - bratrům nehodlá nikdy odpustit. Loupežná vražda podle něj navždy zůstane loupežnou vraždou. Za hrdiny považuje v Česku Mašíny dle posledního průzkumu pouhých patnáct procent respondentů. Ministr obrany Alexandr Vondra oba bratry přesto vyznamenal nejvyšším českým vojenským vyznamenáním Zlatá lípa.

Pro Stanislava Rošického, syna účetního zastřeleného Josefem Mašínem, skončila smrtí otce etapa krásného a bezstarostného dětství. „Bylo nám dáno najevo, že podnikový byt musíme opustit, takže jsme se přesídlili,“ vzpomíná Rošický, který tehdy ráno viděl otce odcházet do práce. To ještě ale netušil, že ho vidí naposledy. „Můj otec nebyl členem KSČ, byl pravou rukou továrníka do února 1948, proto v něj soudruzi neměli důvěru,“ poznamenal pozůstalý.

Josef Mašín: 

„Komunisté začali zavírat naše lidi, kteří byli přátelé. Nejenom přátelé, ale lidé, o kterých jsme věděli, že by pro republiku dali život. Horáková byla přítelkyně naší matky, byla s ní ve vězení v Německu. Když takové lidi začali zavírat, když je začali odsuzovat a začaly popravy, to nám dalo impuls, proč jsme si řekli, že proti režimu musíme něco dělat.“ 

I matka Mašínů na chvíli podlehla komunistickému vábení

Josef Mašín ovšem právě členstvím zavražděného Rošického ve straně obhajuje nutnost jeho odstranění. To ale Rošický mladší razantně odmítá. „Otec žil apoliticky – pro práci a pro rodinu,“ podotkl. Podle historika Petra Zídka se jedná o jeden velký pseudoproblém. „V komunistické straně byla nějakou chvíli i matka bratří Mašínů Zdena,“ upozornil Zídek. „Černobílý pohled na věc je v tomto případě neudržitelný,“ dodal historik. 

Podle Rošického byl ideologem skupiny Paumer, který se snažil její činnost nějakým způsobem zdůvodnit. „Činy Mašínů nebyly žádným hrdinstvím. Mašíni oběti likvidovali, když už byli nemohoucí,“ prohlásil Rošický, pro něhož zůstává jednání Mašínů neomluvitelné – jedná se totiž o loupežnou vraždu.

50 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Aleně Kašíkové bratři Mašínové zabili dědu, který pracoval jako hlídkový příslušník na stanici SNB v Chlumci nad Cidlinou. „Osobnost dědečka v rodině velmi schází. Ať už mně, tak i mému otci a mému bratrovi a určitě i tetě Haně, což je sestra mého otce Oldřicha Kašíka. Žádný jiný dědeček se v našem životě nevyskytl a vzhledem k tomu, že mému otci bylo 7 a tetě Haně 10 let, když bratři Mašínové jaksi dědečka svévolně odsoudili ke konci života, tak i oni bohužel strádali odchodem z jejich životů,“ prohlásila Kašíková. 

Alena Kašíková
Zdroj: ČT24

Alena Kašíková, vnučka zavražděného: 

„To, že bratři Mašínové řešili a nacházeli řešení způsobem, který dělali, je jejich svobodná volba. Do svědomí bych jim sahat nechtěla, ale vnímám to, že pokud budeme dál v Česku říkat, kdo je větší oběť, kdo je víc vrah, a nebo míň vrah, tak se nikam neposuneme.“

Kašíková měla podle svých slov posléze v osobním životě problém - ustavičně mužský vzor hledala ve starších partnerech. „V podstatě jsem díky tomu nastoupila cestu hledání, kde se stala chyba a proč v naší rodině nevládne taková harmonie,“ podotkla Kašíková. Dědu doteď vnímá jako laskavého člověka, který i přes to, že pracoval jako státní příslušník, neopomínal a nestyděl se za svoji víru k bohu. 

Bratři Mašínovi s matkou a sestrou
Zdroj: ČT24

Podle historika Tomáše Bursíka bylo vzhledem k agresivitě komunistického režimu jasné, že se objeví lidé reagující se zbraní v ruce. Za podmínek této „občanské války“ pak bylo jednání Mašínů legitimní. „Mašínové se postavili režimu způsobem, jaký tu byl neobvyklý, a reagovali tím způsobem, jakým byli vychováváni, jakým způsobem se choval už jejich otec během druhé světové války. Tím, že se vymezili vůči režimu, hájili lidská práva,“ míní historik.

Petr Zídek, historik: 

„V tomto případě se srážejí dvě elementární legitimity. První je legitimita odporu proti útlaku, druhou legitimita lidského života, který je posvátný. Je otázkou našeho výběru hodnot, ke které z nich se připojíme.“

Skupina bratří Mašínů se po únoru 1948 pokoušela ochromit nastupující totalitní režim sabotážemi. V roce 1953 pak bratři Mašínové spolu s Milanem Paumerem utekli na Západ. Jejich činnost proti komunistické diktatuře v Československu a útěk přes východní Německo si vyžádaly 6 mrtvých. Dva členové skupiny padli do zajetí a byli popraveni, za útěk bratří Mašínů skončili na oprátce další tři lidé, jeden člověk dostal trest doživotí a čtrnáct lidí bylo odsouzeno v průměru na 17 let. Matka Mašínových ve vězení zemřela. Paumera východoněmecký pohraničník střelil do břicha.

Podle průzkumu, který si nechala Česká televize vypracovat, považuje bratry za hrdiny pouze 15 procent lidí. Téměř dvě třetiny populace, které Mašíny alespoň trochu znají, si myslí, že si žádné ocenění nezaslouží. Průzkum proběhl ve dnech 18.–19. 8. 2011 a zpracovala ho agentura SC&C. Oslovila přitom 675 respondentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Masarykův okruh v Brně čelí prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelí v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků. Kvůli deštivému počasí policisté prioritně směrují motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy. Největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli je zatím uzavřené. V případě potřeby se bude parkovat také na silnici od Kývalky k Rosicím na Brněnsku. „Dbejte aktuálních pokynů policistů a pořadatelů,“ zdůraznili strážci zákona.
před 15 mminutami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 28 mminutami

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 4 hhodinami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 4 hhodinami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 5 hhodinami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 13 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 13 hhodinami
Načítání...