České výrobky vyhledávají státy s vývozním embargem

Praha – O špičkové české výrobky projevují v poslední době zvýšený zájem některé ze zemí, kde na vývoz platí mezinárodní embargo. Jde jim hlavně o letecké motory a obráběcí stroje. S informací přišla Bezpečnostní informační služba. Dobrý zvuk mají na trhu například české součástky do bezpilotních letadel a přístroje pro noční vidění.

Zahraniční zájemci podobně slyší také na možnost kupovat od Čechů velmi přesné soustruhy, potřebné pro výrobu jaderných komponentů. Nakoupené zboží často končí v zemích jako Írán nebo Severní Korea, o čemž však čeští dodavatelé mnohdy nevědí. Obchod totiž probíhá přes prostředníka. Bezpečnostní informační službě se sice v uplynulém roce podařilo některé krycí firmy dopátrat, o detailech však zatím mlčí.

Stopu mezinárodních překupnických machinací však lze nalézt na serveru WikiLeaks. Podle něho se například jistý dubajský prostředník snažil dodat motory ze strojíren ve Velké Bíteši k výrobě bezpilotních letadel do Íránu. „My tu společnost neznáme, nespolupracujeme s nimi. Myslíme si na druhou stranu, že to je nějaký konkurenční boj,“ reagoval ředitel strojíren Milan Macholán.

Obráběcí stroje
Obráběcí stroje

Strojírny prodaly do Emirátů několik motorů. Jestli skutečně skončily dle indicií WikiLeaks v Íránu, zatím nelze prokázat. V jiném případě z roku 2003 se citlivé zboží do Íránu nakonec dostalo. Šlo o vysoce přesný obráběcí stroj z firmy TOS Varnsdorf. Zakázka nejdřív putovala na výstavu, posléze ho však chtěly získat firmy spolupracující na jaderném programu. „Ano, v roce 2003 jsme prodali firmě Czech Machine Tools stroj, který vyvezla, vystavila na výstavě TIIF a následně prodala konečnému zákazníkovi,“ přiznal předseda představenstva Miroslav Bičiště.

V případu padla i slova o možných sankcích, na veřejnost se ale nic nedostalo a ani dnes americká strana nic nekomentuje. Na porušovaní embarga jsou Spojené státy velmi citlivé a každý takový případ má vždy následky jak pro zainteresované firmy, tak často i pro stát, který transakci neuhlídal. 

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího