Nadstandard ve zdravotnictví odstartuje pět až deset zákroků

Praha – Ministerstvo zdravotnictví by mohlo pro začátek zařadit do nadstandardu pět až deset zákroků či zdravotnických prostředků, v důsledku toho by si za ně začátkem příštího roku mohli začít pacienti připlácet. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dnes uvedl, že vybraná desítka výkonů poslouží jako „zaváděcí vzorek nového pracovního postupu“. Podle Hegerových slov bude seznam obsahovat „výkony, které jsou dražší, než je nezbytně nutno“. Na ty by si pacienti měli připlatit. Už dříve se mluvilo například o kvalitnějším umělém kloubu či o náročnější operativní metodě.

Soupis zákroků a prostředků, které by se mohly objevit v nadstandardu, mají připravit odborné lékařské společnosti. Předložit ho měly v polovině září, podle dnešních Hospodářských novin (HN) to ale experti nestíhají a budou potřebovat další tři měsíce. Připlácení za nadstandard se tak rozjede až od roku 2013, píše deník.

Ministr nepokládá prodloužení doby na sestavení seznamu za nic mimořádného. V úterý se s představiteli lékařských společností setká. Uvedl, že mu mají přinést „tipy a představy“ o tvoření nadstandardů. Heger je přesvědčen o tom, že na začátku roku bude seznam připravený.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Seznam nadstandardních zákroků a prostředků bude obsahovat vyhláška k zákonu. Heger uvedl, že by ji ministerstvo mohlo vydat počátkem příštího roku. Podle ministra předpis nebude „nic nového ani mýtického“ a ani pozdější kompletní seznam nemá obsahovat tisíce položek.

Zavedení nadstandardu, za který by si pacienti připláceli, umožňuje novela o zdravotním pojištění. Sněmovna ji schválila minulý týden. Prosadila ji koalice, která má v dolní komoře většinu. Nyní zákon projedná Senát, v němž má převahu levice. Očekává se, že vrátí normu poslancům.