Bývalý šéf Central Group obžalován z krácení daní

Praha – Žalobci poslali soudu případ bývalého výkonného ředitele Central Group Aleše Novotného a dalších tří lidí. Obžalovali je z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V letech 2004 až 2010 podle nich úmyslně vkládali do účetnictví firmy falešné faktury a připravili stát skoro o 180 milionů korun. V případě usvědčení jim hrozí až deset let za mřížemi.

Skupině se podle mluvčí pražského vrchního zastupitelství Ireny Válové podařilo ošidit stát na daních zhruba o 177 milionů korun, o další daňové úniky ve výši téměř 20 milionů se údajně pokoušela. Obvinění prý krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu. Vytvořili údajně zhruba 700 fiktivních faktur.

Novotný byl podle dřívějšího vyjádření žalobce Ladislava Letky obviněn nejen proto, že měl jako výkonný ředitel odpovědnost za účetnictví firmy, ale i kvůli podezření, že nepravdivé faktury obstarával. Ostatní stíhaní daňové doklady údajně vystavovali nebo jejich vystavení zprostředkovávali.

Policie vyšetřovala případ více než rok a půl. Předloni v listopadu provedla v kancelářích firmy razii a zabavila její účetnictví. Loni v listopadu pak obvinila Novotného a další čtyři lidi z krácení daní. Na bývalého výkonného ředitele Central Group pak soud uvalil vazbu. Předseda představenstva a většinový majitel společnosti Dušan Kunovský už dříve označil vyšetřování i obvinění za nesmyslné. Firma zároveň uvedla, že zadržení Novotného bylo nestandardní a neadekvátní.

Central Group je se základním kapitálem 2,7 miliardy korun jedním z lídrů tuzemského bytového trhu. Firma už prodala hlavně v Praze a okolí kolem 8 000 bytů, rodinných domů a parcel. Největší konkurencí firmy jsou společnosti Finep, Ekospol a Skanska.