Ombudsman: Snížení mezd lidem s delší praxí není diskriminace

Brno - Když státní organizace šetří a lidem s delší praxí sníží plat výrazněji než jejich kolegům s kratší praxí, nelze to podle ombudsmana Pavla Varvařovského automaticky považovat za diskriminaci. Uvedl to ve zprávě, v níž hodnotí snížení platů ve Vězeňské službě (VS). Na ombudsmana se obrátila tamní psycholožka, která kvůli delší praxi byla úspornými zásahy postižena na platu výrazněji než její mladší kolegové. Považovala to za diskriminaci z důvodu věku. Ombudsman jí ale nedal zapravdu.

Varvařovský se opřel o rozsudek Soudního dvora Evropské unie, podle nějž nemusí delší praxe automaticky znamenat lepší schopnosti a odůvodňovat vyšší plat. „Nemusí platit ani předpoklad, že s vyšším věkem se pojí vyšší dosažená délka praxe,“ dodal s tím, že praxi v oboru mohou někteří zaměstnanci získat až ve vyšším věku. Při odměňování je podle Varvařovského důležité uplatňovat stejná pravidla pro posouzení hodnoty práce. „Což bylo v tomto případě splněno,“ uvedl.

Připomněl i to, že podle současných zákonů nemá zaměstnavatel povinnost ohodnotit delší praxi vyšší odměnou. „Nová pravidla byla stanovena dostatečně určitě a předvídatelně. Rozhodnutí generálního ředitele VS nelze označit ani za projev libovůle, protože sleduje legitimní cíl, nutnost přijímat úsporná opatření,“ uvedl Varvařovský. Jedinou alternativou by bylo snížit stav zaměstnanců. To by ale podle ombudsmana bylo nežádoucí, protože VS je dlouhodobě personálně poddimenzovaná, což ombudsman dlouho kritizuje.

Psycholožka z VS uvedla, že do konce loňského roku byla zařazena díky své praxi 23 let ve 12. platové třídě, devátém stupni. Podle starých pravidel měla letos postoupit o stupeň výš. Kvůli úsporám jí však loni v prosinci 2010 snížil ředitel platový tarif o tři stupně a očekávaný postup o stupeň výš se tak neuskutečnil.

„Diskriminaci z důvodu věku paní spatřuje ve skutečnosti, že zatímco jí byl platový tarif snížen o tři, respektive čtyři stupně, zaměstnancům předtím zařazeným do prvního až třetího stupně nebyl platový tarif snížen vůbec, nebo pouze o jeden či dva stupně,“ uvedl ombudsman ve zprávě. Úspory tak podle ní dopadly na starší zaměstnance.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 33 mminutami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 1 hhodinou

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 1 hhodinou

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 1 hhodinou

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 1 hhodinou

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 3 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...