Stamiliony korun z dálnic údajně odtekly přes Kypr

Praha – V kauze bývalých manažerů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zatčených pro korupci, sehrála údajně klíčovou roli firma se skrytými vlastníky, jejíž stopy vedou na Kypr. Právě přes tuto společnost mohly z Česka odtéct stamiliony ze manipulovaných pronájmů pozemků na výstavbu benzinek. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Připomínají, že po zásahu protikorupčních detektivů jsou od předminulého týdne ve vazbě bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman, jeho pravá ruka Michal Hala a někdejší firemní právník Petr Wolf. Čtvrtým zatčeným je podle zjištění deníku podnikatel Jiří Neužil, předseda představenstva společnosti Monstera International. Neužila a Laušmana před Vánoci dopadli policisté, když podepisovali směnky na 15 milionů. Podle detektivů šlo o úplatek za pronájem dálničních odpočívadel. Kromě směnek Laušman údajně dostal úplatkem i byt v Krkonoších za 1,7 milionu.

Policisté dosud zveřejnili jen to, že Laušman a spol. odpočívadla na dálnicích D5 a D47 mezi roky2005 a2006 levně přenechávali soukromníkům, kteří je pak draze pronajímali dál. Stát tak přišel nejméně o 264 milionů. Postup přitom sedí právě na firmu Monstera International, píšou HN.   

Kdo za společností stojí, není možné zjistit, protože firma má nedohledatelné akcie na majitele. Stopy po další firmě, která Monsteru International ovládá, pak končí na Kypru, který zaručuje investorům anonymitu, tvrdí deník.