Pospíšil má prověřit i další žalobce, tvrdí Rampula a spol.

Praha - Bývalý pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a další dva žalobci podali ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) podnět k přezkoumání odpovědnosti i dalších „zainteresovaných“ státních zástupců za možná pochybení v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). V žádné kauze nelze postupovat selektivně jen vůči vybraným lidem, stojí ve vyjádření zaslaném Rampulou i za náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka a Ladislava Letka. Pospíšil dnes oznámil, že kvůli průtahům v případu MUS na ně nejpozději v pondělí podá kárné žaloby a dočasně je zprostí výkonu funkce.

„Vzhledem k závažnosti Vašich tvrzení tímto činíme podnět k prošetření odpovědnosti všech osob zainteresovaných na předmětné kauze, neboť v žádné kauze, tedy ani v této, není možné postupovat selektivně jen vůči některým vybraným osobám a vytrhávat z kontextu pouze určitý časový úsek řízení. Takový postup by nasvědčoval účelovosti bez snahy zjistit skutkový stav, o němž jsou důvodné pochybnosti,“ napsala trojice žalobců v podnětu.

Pospíšil chce podat kárné žaloby na Rampulu, Grygárka, Letka, jenž případ MUS dozoroval, a Marcelu Kratochvílovou, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Všichni čtyři státní zástupci budou zároveň od chvíle, kdy jim bude rozhodnutí doručeno, dočasně postaveni mimo službu. „Nejpozději v pondělí budou návrhy odeslány,“ řekl na tiskové konferenci Pospíšil. Letko byl v případu dozorový státní zástupce, Pospíšil ho proto viní z nečinnosti. Ostatní ministr viní z toho, že ho jako jeho nadřízení nedostatečně kontrolovali: „Experti jak vrchního, tak nejvyššího státního zástupce došli k závěru, že tam docházelo ze strany státního zastupitelství k průtahům, přičemž některé nebyly odůvodněné, tedy je možné hovořit o účelových průtazích.“

„V předmětné věci se necítíme vinni jakýmkoliv pochybením,“ reagovali ve společném vyjádření Rampula, Grygárek a Letko. Ministr by měl podle nich prověřit odpovědnost státních zástupců, kteří v minulosti měli s kauzou MUS co do činění. Jmenovali náměstka olomouckého vrchního státního zástupce Pavla Komára, který podle nich jako tehdejší žalobce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v roce 2004 případ přidělil Okresnímu státnímu zastupitelství v Mostě, nebo tamní žalobkyni Evu Vetýškovou, jež kauzu do roku 2008 dozorovala. Zmínili rovněž Tomáše Skálu z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, který případ dozoroval do roku 2010, a jeho nadřízenou Lenku Bradáčovou. Dalším jmenovaným v podnětu je současný šéf NSZ Pavel Zeman, který prý ještě jako člen Eurojustu například sjednával a účastnil se jednání mezi českými žalobci a Švýcary.

ČSSD: Není to poprvé, kdy Pospíšil přenáší chyby na ostatní

Kárné žaloby jsou vůbec prvním trestem, který padl za to, že se Česko včas nepřihlásilo o nárok na část z dvanácti miliard zablokovaných na švýcarských kontech. Státní zástupci podle ministra už v roce 2010 od švýcarské strany věděli o problému a o tom, že by měli informovat ministerstvo financí, které se jako jediné mohlo o pohledávku přihlásit. „Na základě podkladů, které jsme měli k dispozici, ministerstvo financí určitě žádnou svoji povinnost nezanedbalo a nezanedbává ji ani teď… Jsem si jist, že k tomu připojení dojde,“ řekl ve Studiu ČT24 šéf resortu Miroslav Kalousek.  

Libor Grygárek, náměstek VSZ v Praze: „Až dosud jsem nebyl panem Mečlem ani panem Zemanem žádným způsobem vyrozuměn o tom kdo, kdy a jak se měl na VSZ v Praze dopustit pochybení v předmětné kauze… V době, kdy byla věc zpracovávána na VSZ v Praze k žádným prodlevám či pochybením nedošlo.“ 

Vlastimil Rampula, odvolaný vrchní státní zástupce: „Nemohu se k ničemu zatím vyjadřovat. Vnímám samozřejmě mediální šikanu mé osoby ze strany představitelů státního zastupitelství sdělováním nepravd, ale konkrétní reakci chystám na konkrétní sdělení. V kauze MUS jsem se z mé pozice nedopustil žádného pochybení.“

zdroj: ČT

ČSSD dnes Pospíšilův postup kritizovala. Podle šéfa poslaneckého klubu socialistů Jeronýma Tejce to není poprvé, kdy Pospíšil takto přenáší chyby na ostatní: „Rozhodně podáním kárné žaloby nesmyje vinu ze sebe a ani z vlády jako takové. Rozhodně pan ministr nemůže už zabránit velké ostudě, která byla způsobena České republice, která se k trestnímu řízení nepřihlásila včas.“ Tejc zároveň připomněl, že to byl právě Pospíšil, kdo Rampulu v roce 2007 sice z funkce odvolal, ale vzápětí ho do ní opět jmenoval: „Pokud pan ministr dnes podává kárné žaloby, usvědčuje sám sebe z neschopnosti a ze špatné personální politiky.“

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová uvedla, že Zeman podal návrh na kárné žaloby poté, co prostudoval spis případu MUS, který z VSZ obdržel loni 14. prosince: „Po jeho vyhodnocení a porovnání se záznamem o vnitřním dohledu, provedeném pověřeným vrchním státním zástupcem Stanislavem Mečlem, zaslal dne 4. ledna 2012 ministru spravedlnosti podnět k podání návrhů na zahájení kárného řízení proti některým státním zástupcům Vrchního státního zastupitelství Praha činným při vyřizování žádostí švýcarských justičních orgánů o právní pomoc ve věci Mostecké uhelné společnosti.“

Mečl již dříve uvedl, že ve spolupráci žalobců se švýcarskou stranou odhalil průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc. V prosinci materiál předal Pospíšilovi (ODS), který po jeho prostudování uvedl, že závěry nasvědčují možnému pochybení konkrétních státních zástupců, vůči kterým by tak měla být vyvozena kárná odpovědnost. Konečné slovo nechal ministr na Zemanovi. Mečl zároveň předal výsledky vnitřní kontroly policistům, aby vyhodnotili, zda nejde o podezření ze spáchání trestného činu. Policie má již od prosince na stole několik trestních oznámení, která padla kvůli prodlevám a možným pochybením českých úřadů.

Kauza MUS

Švýcaři otevřeli vyšetřování souvislostí obchodů s akciemi MUS v roce 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Švýcarská prokuratura případ předala soudu loni v říjnu. Významná část majetku MUS byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a zde „vyprána“. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa nebo podvod. Švýcarští vyšetřovatelé proto zablokovali v přepočtu přes 12 miliard korun. České republiky se již od první poloviny roku 2010 dotazovali, zda se hodlá připojit jako poškozená strana s nárokem na náhradu škody. Na dotazy však za Česko až do nedávné doby nikdo nereagoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 2 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 2 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 2 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
11:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
09:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 13 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 14 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 15 hhodinami
Načítání...