Mrtví z masového hrobu v Dobroníně jsou Němci

Dobronín (Jihlavsko) – Týmu kriminalistů a antropologů se podařilo identifikovat devět těl z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku. Ve všech případech se jednalo o Němce, kteří žili v Dobroníně a okolních obcích. Identitu mrtvých potvrdilo porovnání vzorků DNA z nalezených kosterních pozůstatků se vzorky příbuzných těch lidí, kteří byli v okolí Dobronína pohřešováni od konce druhé světové války. Informaci přinesl Jihlavský deník, brněnské státní zastupitelství ji s odvoláním na informační embargo odmítlo potvrdit.

„Samozřejmě, je to velmi důležitý moment a jsem velmi rad, že tu konečně po těch všech zvratech máme konečný výsledek a důkaz, že jde o uvedené osoby, které tu byly zabity a zahrabány,“ okomentoval výsledky identifikace zástupce pozůstalých Johan Niebler.

Deset dní po válce, 19. května 1945, bylo v Dobroníně brutálně zavražděno až 17 německých civilistů. Čin, který měl být zřejmě poválečnou odplatou, měly na svědomí české revoluční gardy. Zda jsou identifikovaná těla ostatky těchto Němců ovšem vyšetřování zatím nepotvrdilo.

Identifikovat se podařilo devět těl

Od odhalení hrobu zkoumali ostatky kriminalisté a antropologové. Vyšetřování běželo i v Německu, Německá strana pohřešovala u Dobronína celkem 12 občanů. Vytipovaným příbuzným se odebíraly vzorky DNA a porovnávaly se s profily DNA z ostatků. „Z Německa šlo do Česka 11 vzorků DNA, z čehož tři nebyly k použití, protože byl v Německu odběr proveden špatně. Tři zkoušky tedy musely být opakovány,“ popsal průběh testování Niebler.

Identifikovat se podařilo devět těl. Možná je už známa i totožnost zbylých dvou zemřelých, ale česká policie ani státní zastupitelství stále nechtějí případ komentovat. Totožnost jednoho z mrtvých, Aloise Neubauera, se zřejmě nepodaří potvrdit nikdy, protože se nepovedlo vypátrat jeho potomky.

Seznam identifikovaných z louky Budínka
Zdroj: ČT24

Ostatky Němců zřejmě pohřbí v Jihlavě

Příbuzní zemřelých z Budínky dostávají v těchto dnech potvrzení o identifikaci mrtvých od českých úřadů. Několikastránkový dokument jako první obdržela dcera Johanna Resnika, která žije v německém Erdingu.„Policie jí v dopise sdělila, že byl její otec identifikován a ona má odpovědět na otázku, zda chce jeho ostatky převézt do Německa, nebo je nechat pohřbít v Česku,“ řekl deníku zástupce pozůstalých Johann Niebler.

Většina pozůstalých zřejmě nechá své příbuzné pohřbít na ústředním hřbitově v Jihlavě. Diskutovalo se ale také o Ždírci (zde občané o společném hrobě hlasovali v referendu, výsledek bude znám v únoru) nebo přímo Dobroníně, což však vyvolávalo rozporuplné reakce. „Nechceme obce Dobronín a Ždírec uvést do rozpaků. Chceme jen mrtvé důstojně pohřbít,“ podotknul zástupce pozůstalých Niebler.

Výsledky vyšetřování budou zveřejněny na internetu, ale ne dříve než za měsíc, sdělil Jihlavskému deníku mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Další kosterní pozůstatky byly nalezeny loni v květnu také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly stejně jako ostatky z Budínky předmětem znaleckého zkoumání v Antropologickém ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze.

2 minuty
Reportáž Kamily Štichové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 4 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 5 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 18 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...