Procházková: Vláda neví, jaký majetek církvi vydává

Praha – Vláda nemá dostatečné znalosti o veškerém majetku, který chce vrátit církvi v restituci, protože údajně neexistuje jeho soupis. Spisovatelka a chartistka Lenka Procházková, která byla hostem včerejšího pořadu Hyde Park ČT24 se totiž obává, že si církev nárokuje i majetek, který jí reálně v únoru roku 1948 nepatřil a přišla o něj již v rámci prvorepublikové pozemkové reformy. Podle spisovatelky, která podala trestní oznámení k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně, jsou tak členové vlády podezřelí ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Procházková podala trestní oznámení na premiéra a celou vládu za to, že schválili zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, aniž by měli soupis majetku, který církve a náboženské instituce vlastnily k únoru 1948. „Ani ministryně kultury, ani premiér Nečas neví, co vydávají. To je zneužití pravomoci. A teď chtějí po Parlamentu, aby schvaloval zajíce v pytli,“ domnívá se. Zároveň jí vadí, že pro běžného občana je mapa církevních pozemků, které se budou vracet v restituci, nedohledatelná. „Já nevím, co si (církev) bude ještě dál z té země ukrajovat. Vždyť je to tunel,“ varuje spisovatelka. 

Za majetek, který nelze z různých důvodů církvi vrátit, by se podle Procházkové neměly žádné peníze vyplácet. Mohla by tak vzniknout nerovnost mezi ostatními restituenty. „Církev není žádná VIP, která by měla jiné podmínky,“ dodala. Připomíná, že běžní restituenti také nedostávali žádné finance za zničený nebo zmizelý majetek. Peníze za restituce by církve rozhodně dostat měly, nicméně podle spravedlivějšího klíče, domnívá se Procházková.  

Církev chce majetek, o který přišla už za první republiky, říká Procházková

Podle Procházkové je také cena majetku církve značně nadhodnocena. Zároveň si myslí, že náboženské instituce požadují také pozemky, o které přišly v důsledku pozemkové reformy z roku 1919. „Církve požadují 300 tisíc hektarů majetku, které podle ní byly zabaveny komunisty, podle mě oni přišli o většinu už během první republiky a později po válce,“ zdůrazňuje spisovatelka.  

Právník Jakub Kříž nicméně s tímto argumentem nesouhlasí. „Církevní subjekty, které budou chtít majetek získat zpět do svého vlastnictví, budou muset požádat příslušný státní orgán, který s majetkem v současné době nakládá, a budou muset doložit, že k tomu příslušnému majetku měly vlastnické právo k 25. po únoru 1948,“ podotýká. Pokud to církve jednoznačně nedoloží, tak se jim nic vydávat nebude. „Ten mechanismus je zcela bezpečný,“ říká právník.

55 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

Podle návrhu zákona, který vychází z loňské dohody tří vládních stran se 17 českými církvemi, vyplatí stát církvím od roku 2013 za třicet let 59 miliard korun. V úvahu má přitom být brána inflace. Celkově by se tak částka mohla vyšplhat na 78,9 miliardy až 96,24 miliardy korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu, v hodnotě okolo 75 miliard. Cílem majetkového vyrovnání je i ukončení státního financování církví. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státního rozpočtu by podle dohodnutých předpokladů mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Potravinářská inspekce už letos zavřela na sto provozů

Skoro stovku provozoven už letos nechala zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Nejčastěji kvůli tomu, že odhalila špínu, škůdce, trus hlodavců nebo špatné nakládání s odpady. Od začátku roku provedli inspektoři už patnáct tisíc kontrol – dvakrát více než loni. Číslo je vyšší než dřív i proto, že už na kontroly stravovacích provozů nechodí hygienici. Potravinářská inspekce je tak začala dělat častěji. Drobnější pochybení najde na každém třetím místě.
před 2 hhodinami

Vláda doufá, že jí NATO uzná obranné účetnictví

Česká vláda za minulý rok ohlásila zvýšení výdajů na obranu nad dvě procenta HDP, a formálně tak po devatenácti letech splnila závazek vůči NATO. Česko ale zatím stále neví, jak vysoké obranné výdaje mu Severoatlantická aliance uzná. Kabinet se loni poprvé pokusil vykázat jako obranné náklady i výdaje z jiných kapitol než je ministerstvo obrany.
před 2 hhodinami

Náhlé zdražení benzinu uštědřilo Československu tržní lekci

Před třiceti pěti lety zažili obyvatelé tehdejšího Československa jednu z prvních lekcí, jak funguje tržní ekonomika. Ze dne na den vzrostla cena benzinu o polovinu. Federální vláda reagovala na omezení dodávek ropy ze Sovětského svazu a problémy s výrobou. Později dokonce musela zavést přídělový systém, který ale fungoval jen do konce října 1990. Od listopadu ale benzín znovu podražil o dalších padesát procent. Litr tak stál při tehdejším průměrném platu 3300 korun už zhruba polovinu toho, co v současnosti.
před 2 hhodinami

Na východě Česka vydrží vedra i v pondělí, na západě se ochladí

Teploty na řadě míst v neděli vystoupaly přes tropickou třicítku, na několika stanicích v Praze a středních Čechách přesáhly i 33 stupňů Celsia. I noc může být na řadě míst tropická, při níž teploty neklesnou pod 20 stupňů. V pondělí počasí republiku rozdělí na dvě odlišné části – zatímco ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku teploměr ještě ukáže až 34 stupňů, na západě země po přechodu studené fronty spadnou nejvyšší teploty až k osmnácti stupňům. Postupně bude pršet na většině území.
11:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Odjezd návštěvníků MotoGP způsobil kolony

Kolem Masarykova okruhu v Brně v neděli parkovalo 9500 aut a 3300 motocyklů. Závody motocyklového mistrovství světa skončily v 15:00, poté se na dálnici kolem exitů Ostrovačice a Kývalka tvořily kolony. Kolem 18:00 už většina návštěvníků odjela, parkoviště zůstala prázdná.
09:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Před cestou do exotiky se stále více lidí nechává očkovat

Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.
před 13 hhodinami

Mamograf je terčem dezinformátorů. Odborníci bludy vyvracejí

Klíčovým nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu je mamografické vyšetření. Přestože je podle odborníků bezpečné, opakovaně se stává terčem dezinformací na internetu. Například ve formě řetězových e-mailů. Odkládání preventivních prohlídek přitom může snížit šance na vyléčení.
před 14 hhodinami

Se zájmem o elektrokola přibývá půjčoven, nabíječek i úrazů

Obliba elektrokol a elektrokoloběžek roste. Lidé si je kupují nebo půjčují stále častěji a se zvýšeným zájmem přibývá i dobíjecích míst. Lepší kapacita baterií pak umožňuje bez nabití urazit až sto kilometrů a omezují se tak případy, kdy si cyklisté kvůli vybité baterii museli zavolat pomoc. Ta však často musí dorazit kvůli tomu, že uživatelé přecení své síly nebo neznají vlastnosti elektrokola a přijdou k úrazu.
před 15 hhodinami
Načítání...