Soud opět zprostil šéfy stavebních firem obžaloby z korupce

Praha – I napodruhé Obvodní soud pro Prahu 4 zprostil obžaloby dvanáct šéfů velkých stavebních firem, kteří byli podezřelí z uplácení při výběrových řízeních na veřejné zakázky. Podle soudkyně se obžalobě nepodařilo prokázat, že zakázky byly zmanipulované. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozsudek byl vynesen ve čtvrtek, zatím není pravomocný.

V jedné z nejrozsáhlejších úplatkářských afér při výběrových řízeních na veřejné zakázky státu, měst a obcí byli obžalováni jednatel společnosti Tender Group Plus Radovan Sitař, který údajně na úplatcích získal přibližně 13,5 milionu korun, a šéfové několika stavebních společností, kteří mu podle obžaloby peníze za získané zakázky předávali. Možnost, že by zakázky byly zmanipulované, odmítla u soudu většina předvolaných svědků. Soudkyně uvedla, že dohodu mezi obžalovanými neprokázaly ani odposlechy,     

Sitařova společnost se od roku 1995 specializovala na pořádání veřejných zakázek, nejčastěji pro města, která hledala stavební firmy pro své projekty. Podle obžaloby ale Sitař některým firmám naznačil, že pokud mu nedají požadovanou částku, budou ze soutěže vyloučeny kvůli formálním pochybením.

Systém předávání peněz byl podle žalobců ve všech případech stejný. Úplatek se nedával přímo, odměna byla vyfakturována jako proplacení smyšlených stavebních prací na účet společnosti M.W.Stav. Odtud putovala na účet do ciziny, kde si peníze někdo osobně vyzvedl. Majitelem M.W.Stavu byl takzvaný bílý kůň. Muž který je vyučený zedník, u soudu vypověděl, že mu neznámí muži slíbili 10 000 korun, když podepíše nějaké dokumenty.

Sitař od počátku všechna obvinění odmítal, peníze od M.W.Stavu údajně dostával za půjčování terénních automobilů, se kterými se na kalendáře a plakáty fotily modelky.   

Policie zahájila vyšetřování před několika lety na Příbramsku, Rokycansku a Plzeňsku a později je rozšířila. Detektivové se snažili rozkrýt dvě desítky zakázek známých i menších stavebních firem.