Zastavte krveprolití v Sýrii, žádali demonstranti v Praze

Praha - Zhruba padesát Syřanů žijících v Česku a jejich přátel se odpoledne sešlo na pražském Václavském náměstí. Protestovali proti režimu Bašára Asada a způsobu, jakým se chová k obyčejným lidem.

Dnešní demonstrace byla asi patnáctá za posledních sedm měsíců, minulých pět týdnů se Syřané pod sochou svatého Václava scházeli každý pátek. Proti nelidskému zacházení v jejich domovině budou protestovat tak dlouho, dokud to bude nutné. 

V Česku žije asi tisícovka Syřanů, ve větší účasti na podobných akcích jim ale brání strach o příbuzné a známé, kteří v Sýrii zůstali. Statistiky OSN uvádí, že v Sýrii za poslední rok zahynulo devět tisíc civilistů. Podle organizátorů protestu jsou značně podhodnocené. Jde prý pouze o mrtvé, u kterých se podařilo dohledat jména, skutečný počet je mnohonásobně vyšší. 

Žádají proto zásah mezinárodního společenství. „Čekáme už celý rok na vojenskou intervenci. Prosím, udělejte jakékoli bezletové zóny, pošlete armády, zastavte to krveprolití, které je u nás každý den,“ říká pořadatel akce Taber Keshi, Syřan žijící v Česku.

Video V Praze se protestovalo proti násilí v Sýrii
video

V Praze se protestovalo proti násilí v Sýrii