Policejní útvar chránící ústavní činitele povede asi Komorous

Praha – Bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous se podle serveru Lidovky.cz postaví do čela policejního útvaru na ochranu ústavních činitelů. V poslední době zastával v útvaru funkci náměstka. Komorous dříve čelil kritice za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti (StB). Hájil se tím, že na zmíněné škole pouze studoval jazyky. Předlistopadové kontakty s StB mu před lety vytkl i tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nynější ministr vnitra Jan Kubice.

Policie má personální změny oznámit v pondělí. Podle informací Lidových novin do čela královéhradecké policie míří Jan Švejdar, který dosud působil v kraji jako náměstek ředitele a byl už dříve pověřený řízením krajské policie. Šéfem letecké služby pak bude Tomáš Hytych, dosavadní náměstek ředitele cizinecké policie. Mluvčí prezidia Pavla Kopecká ale LN jména nepotvrdila.

Místo ředitele ochranné služby bylo neobsazené od té doby, co od policie koncem loňského listopadu odešel tehdejší šéf útvaru František Snopek.

Komorous u policie začínal v roce 1984, do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení. V únoru 2009 však nesmiřitelný bojovník proti drogám policejní řady opustil, v té době patřil k nejznámějším tvářím policejního sboru. Na ministerstvo vnitra ho později přivedl Martin Pecina, který resortu šéfoval v úřednické vládě Jana Fischera. Následně se Komorous vrátil k policii, právě do policejního útvaru, který hlídá ústavní činitele.

Video Změny ve vedení části policejních útvarů
video

Změny ve vedení části policejních útvarů