Drábek čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli nákupu softwaru

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli zavádění nových informačních systémů pro vyplácení dávek. Na ministra ho podal jeden nezaměstnaný muž, který po vlastních zkušenostech s úřady práce chtěl společně se svými přáteli upozornit na nešvary. Trestní oznámení zaslal na Nejvyšší státní zastupitelství. To věc posoudí a pak ji případně postoupí na příslušné státní zastupitelství

Jaromír Drábek
Zdroj: ISIFA/VLP Autor: Divíšek Martin

Muž, který trestní oznámení podal má za to, že se Drábek při nákupu softwaru možná dopustil až pěti trestných činů. Uvádí mezi nimi přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Trestní oznámení kvůli zavádění nových informačních systémů pro vyplácení dávek už dřív na Drábka podal i Nadační fond proti korupci (NFPK). Předseda správní rady fondu Karel Janeček má za podezřelé, „že se na dodavatele těchto systémů nevypsalo veřejné výběrové řízení a nakonec se vybraly společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi (Vladimíru) Šiškovi“.

Na nový systém ministerstvo práce výběrové řízení nevyhlásilo a připojilo se podle své mluvčí Viktorie Plívové k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu, kterou má Česko od roku 2008. Společnost zapojila 11 dodavatelů. Zveřejnění smluv s nimi požadovaly odbory. Drábkův úřad dal dokumenty na své webové stránky. Drábek už několikrát popřel, že by on či jeho náměstek byli na firmy napojeni. Ministr uvedl, že sice v oboru podnikal, ale po nástupu na ministerstvo vazby ukončil.

Zakázkou na informační systémy se bude zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), návrh podala firma podnikatele Radima Jančury Student Agency. Pokud ÚOHS smlouvu zruší, stát prý ušetří stamiliony korun.