Pitr dostal tři roky, dva už si odseděl ve vazbě

Praha – Pražský městský soud poslal kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra na tři roky do vězení s dozorem. Senát mu také zakázal na pět let působit ve statutárních orgánech společností. Pitr už si skoro dva roky odseděl ve vazbě. V obnoveném řízení čelil obžalobě za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Do verdiktu senát započítal také jeden daňový delikt z roku 1994. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal, Pitr si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Ohledně dalších údajných daňových podvodů čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení. České televizi řekl, že věří, že v něm vyhraje, samotného přelíčení se ale zúčastnit nechce.

„Je na místě na obžalovaného působit trestem kratším, uloženým pod dolní hranicí trestní sazby,“ prohlásil při odůvodnění rozhodnutí soudce Tomáš Durdík. Při rozhodování podle svých slov zohlednil zejména to, že Pitr podváděl na daních i vyvedl akcie již před více než deseti lety. Také trestní řízení trvalo velmi dlouho, rozsudky padly až po letech. „Nelze však přehlédnout, že oba trestné činy samy o sobě naplňují znaky zvlášť závažného úmyslného trestného činu,“ dodal. 

Státní zástupce navrhl Pitrovi trest při dolní hranici sazby, která je v rozmezí od pěti do deseti let vězení. Obhájci Jan Křivánek a Daniel Tetzeli naopak požadovali mimořádné snížení trestu. Myslí si, že dostatečným potrestáním by byla podmínka. V této souvislosti poukázali na délku trestního řízení a například na to, že Pitr ve vazbě strávil už 22 měsíců. „Nelze nevidět, že toto rozhodování o trestu je po skoro 20 letech do určité míry subjektivní,“ řekl k rozsudku jeden z Pitrových obhájců Jan Křivánek.

Podnikatel také hned v úvodu soud požádal o propuštění z vazby, chtěl podle svých slov podnikat v energetice, musí prý živit pět dětí. Útěk do zahraničí zdůvodnil soudu tím, že se bál o život. Nyní tyto obavy údajně už nemá. Soud ale propuštění zamítl, riziko podnikatelova útěku podle něj trvá. Pitra přivedla do soudní síně ozbrojená maskovaná eskorta vězeňské služby. Při příchodu měl na hlavě kuklu, kterou mu sundali až v síni. Celou dobu procesu bude mít na sobě i neprůstřelnou vestu.

Tomáš Pitr je za přísných bezpečnostních opatření přiváděn na jednání pražského městského soudu.
Zdroj: Michal Kamaryt/ČTK

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly za daňové podvody z roku 1994 pěti lety vězení. Obžaloba muže vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Pražský městský soud ale loni v prosinci uznal, že se ohledně těchto činů objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky zpracované na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku. Povolil obnovu procesu, kterou letos v dubnu potvrdil i odvolací senát. Hlavní líčení by mělo začít v dohledné době. Podle mluvčí Lhotákové však zatím soud termín jednání neurčil.    

Pitrovi však v této kauze zůstalo dílčí odsouzení, obnova se netýká jedné faktury ve výši zhruba šesti milionů korun. Ta proto byla součástí dnešního rozhodnutí soudu. Podle dřívějšího vyjádření podnikatelova advokáta Jana Křivánka jde o fiktivní zakázku na reklamu pro hotel Orlík. Tento čin tak bude také součástí pondělního rozhodování o Pitrově trestu. V případě Provoda zrušil soud celý výrok o vině.

Druhé Pitrovo soudní líčení se týkalo akcií Setuzy a Milo Surovárny. Podnikatel je v roce 2000 spolu s Michalem Zouharem nezákonně vyvedl ze společnosti Agrocredit. Městský i Vrchní soud v Praze uznaly Pitra vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhara z pomoci k tomuto trestnému činu. Muži způsobili firmě škodu přesahující 700 milionů korun. Podnikatel dostal za oba případy před dvěma lety souhrnný šestiletý trest. Ten však byl rozhodnutím o povolení obnovy v případě daňových deliktů zrušen.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky, jelikož stáhl tamní žádost o azyl. Policisté Pitra nejprve umístili do vazební věznice v Brně, odkud byl podle deníku Blesk převezen do Českých Budějovic. Soud ponechal Pitra ve vazbě kvůli tomu, že by se mohl pokusit znovu utéct.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 2 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 3 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 6 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 7 hhodinami
Načítání...