Vláda znovu podpořila zrušení doživotní imunity zákonodárců

Praha - Vláda se podle očekávání souhlasně postavila k poslaneckému návrhu na omezení imunity zákonodárců. Návrh odpovídá tomu, který nedávno neschválil Senát, ale zřejmě jen kvůli tomu, že na schůzi nebyl dostatečný počet členů. Pod návrhem je podepsaná předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), její místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předsedové poslaneckých frakcí. Novela ústavy ruší doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Pod návrh se ještě jako místopředsedkyně sněmovny podepsala také Vlasta Parkanová (TOP 09), kterou dnes poslanci vydali k trestnímu stíhání v kauze pořízení letadel CASA pro českou armádu. Její stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek vzápětí oznámil, že připravuje vlastní návrh na úplné zrušení poslanecké imunity, která podle něj vydáním Parkanové fakticky přestala existovat.   

Předkladatelé návrhu na omezení imunity připomínají, že stejný návrh již jednou sněmovna schválila, ale Senát ho zamítl. „Zřejmě jen absence značné části senátorů při hlasování byla důvodem, proč novela přijata nebyla - a proto ji ve stejném znění navrhovatelé předkládají znovu,“ stojí v důvodové zprávě.   

Kabinet zároveň doporučil sněmovně, aby do návrhu zapracovala úpravu, která vyloučí možnou retroaktivitu. Takové přechodné ustanovení by mělo určit, že se nová pravidla imunity budou vztahovat pouze na případy poslanců, senátorů a ústavních soudců, jejichž mandát vznikne po nabytí účinnosti navržené právní úpravy.   

V Senátu se teď nacházejí dvě jiné novely týkající se omezení imunity, horní komora o nich bude rozhodovat na své červencové schůzi. Návrh ODS počítá s omezením imunity pouze na projevy a hlasování v parlamentu. Druhý senátorský návrh, který prosazuje ČSSD, počítá se zrušením doživotní imunity.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády