Nová SPZ bude od ledna za 600 korun, teď nestojí nic

Praha - Motoristé budou od ledna platit za novou registrační značku 600 korun. Dosud je to nestojí nic. Majitel vozidla bude navíc dál platit osmisetkorunový správní poplatek související s výměnou či vydáním značky a změnami v registru vozidel. Ministerstvo zvažuje i zvýšení poplatku za vydání řidičského průkazu. Informaci přinesla Mladá fronta DNES. Se zdražením počítá novela zákona o pozemních komunikacích, kterou už schválila vláda. Předloha teď míří do sněmovny.

Zvyšuje se i poplatek za vydání nové značky místo ztracené či poškozené. „Dosud činí 200 Kč za každou tabulku, nově to bude 300,“ řekl listu Zdeněk Neusar z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Značka na přání bude stát pět tisíc korun.

Ministerstvo obhajuje nový poplatek snahou ušetřit

Ročně se vyrobí 1,4 milionu značek, stát za ně utratí kolem 200 milionů korun. Ministerstvo ale nyní dotuje výrobu značek ze svého rozpočtu, osmisetkorunový správní poplatek totiž končí u pověřených obcí. „Na příští rok máme z ministerstva financí snížený provozní rozpočet o více než 15 procent a toto je jedna z cest, kde ušetřit,“ hájil nový poplatek náměstek ministra Lukáš Hampl.

Ministerstvo potvrdilo, že plánuje také výběrové řízení na dodavatele značek. Jejich výroba je jedním z nejdelších monopolů v historii státních zakázek. Jihomoravská firma Hicon vyrábí značky nepřetržitě od roku 1994.