Kubice potvrdil, že Lessy zamýšlel odejít. Do Lessyho se pustil i Nečas

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice tvrdí, že mu policejní prezident Petr Lessy v červnu oznámil úmysl, že v září hodlá odejít z funkce. Kubice to řekl České televizi (ČT) s tím, že se s Lessym domluvili, že o tom zatím nebudou informovat. Podle něj tak šéf policie reagoval na řízení o odebrání osobního ohodnocení. Lessy to ale později v rozhovoru pro ČT popřel s tím, že pro něj bylo vyjádření ministra velikým překvapením. Již dopoledne policejního prezidenta kritizoval premiér Petr Nečas (ODS). Lessyho postup je podle něj neslučitelný s chováním policejního prezidenta, který má vést nestranný a nepolitický policejní sbor. Nečas tvrdí, že šéf policistů se kvůli svým prohlášením přibližuje k roli politického aktivisty. Podle opozice znamená Nečasova kritika jediné - snahu o odstranění Lessyho z funkce.

Kubice: Lessy mi v červnu sdělil svůj úmysl v září skončit

Ještě před vypuknutím sporu se navíc podle Práva Petr Lessy sešel s ministrem vnitra Janem Kubicem a údajně mu slíbil, že v září odstoupí. Po vyostření kauzy CASA ale tvrdí, že odejít nechce. „O odchodu neuvažuji, zvláště ne v současné situaci. Platí, že kapitán loď opouští jako poslední,“ řekl Lessy deníku Právo. Ministr vnitra Jan Kubice v rozhovoru pro ČT řekl, že z úst policejního prezidenta nezaznělo tehdy slovo slib, „ale policejní prezident mi v červnu sdělil svůj úmysl v září skončit“.

Jan Kubice pro ČT

„V červnu jsem s panem policejním prezidentem zahájil řízení o odebrání osobního ohodnocení a pan policejní prezident mě přesvědčil o tom, že to je zbytečné, že tak jako tak v září stejně končí… Na tuto argumentaci jsem přistoupil a řízení jsem ukončil,“ řekl Kubice s tím, že se dohodli, že o tom zatím nebudou informovat.

Reakce Petra Lessyho

„Pro mě to bylo velikým překvapením, protože když jsem naposledy s panem ministrem jednal, kdy se mnou chtěl končit řízení ve věcech služebního poměru o odebrání osobního příplatku, tak jsem ho upozornil na poměrně zásadní věc, že ředitel bezpečnostního sboru jako jediný podle zákona nepodléhá služebnímu hodnocení, na základě kterého se odebírá osobní ohodnocení. Pan ministr pravděpobodně moje námitky uznal, proto toto řízení ukončil.“


Kubice v ČT řekl, že o dohodě s Lessym nemá žádné důkazy. Údajně se spolu domluvili, že si informace o plánovaném odchodu policejního šéfa nechají pro sebe až do září, kdy všechno oznámí sám Lessy. Případné odvolání policejního prezidenta je prakticky nemožné. Musí buď odstoupit sám, nebo být důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu.

Ministr vnitra televizi řekl, že se písemně Lessyho zeptal, zda se objevily snahy o zmanipulování trestního řízení v případu CASA. „Minulý pátek mi pan policejní prezident zaslal elektronickou poštou vyrozumění, že vyšetřování postupuje v rámci plánu a pod dozorem státního zástupce. To znamená, že vyšetřování není žádným způsobem ovlivňováno,“ uvedl.

Nečas: Lessy se pohybuje jemně za hranou

Šéf opozičních poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc prohlášení premiéra vnímá jako pokus odstranit policejního prezidenta. „Je nepochybné, že premiér Nečas teď nakročil cestu k tomu, aby se pokusil odstranit policejního prezidenta, který má důvěru veřejnosti, ale nemá důvěru vládních kruhů možná právě proto, že policie začala zasahovat do nejvyšších pater politiky,“ komentoval Tejc dnešní slova předsedy vlády na adresu Petra Lessyho.

Podobně se vyjádřil i místopředseda sociálních demokratů Michal Hašek: „Není normální, aby představitelé exekutivy měli tak silné výroky na adresu policejního prezidenta, notabene v souvislosti s tím, že policie se věnuje živým kauzám, které souvisí s vládní koalicí,“ komentoval situaci kolem Lessyho.

Premiér Petr Nečas (ODS)

„Já musím říci, že postupu pana policejního prezidenta v posledních dvou týdnech příliš nerozumím, respektive bych řekl, že se obávám, že mu začínám rozumět až příliš dobře. Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického, nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestu politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné.“

Nečas již v sobotu pro Právo řekl, že chování pana policejního prezidenta vzbuzuje řadu otazníků. Lessy se během pátečního jednání sněmovního bezpečnostního výboru ostře střetl s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) kvůli jejich vzájemnému telefonátu ohledně vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA. V něm údajně Kalousek prohlásil nevhodné výroky týkající se policie, což on popírá. Sám Nečas posléze záležitost komentoval, že jde o „tvrzení proti tvrzení“.

Lessy poté v neděli vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům „veřejně známých, mocných a vlivných“ lidí. Policie podle něj musí zůstat apolitická. Lessy uvedl, že jeho úkolem je i obrana policejního sboru, pokud dochází k neoprávněným útokům na jeho nezávislost. Policie podle něj nyní stojí „na ostří nože“ a může se rozhodovat o její další nezávislosti. 

Kalouskův telefonát možná slyšel jeho tiskový mluvčí

Spor Kalouska s Lessym může rozseknout ministrův tiskový mluvčí Ondřej Jakob, který je podle serveru Týden.cz jedním ze dvou dosud utajených svědků místopředsedy TOP 09. Lessy už dříve řekl, že klidně půjde na detektor lži, ministr zase tvrdil, že má na rozhovor s policejním prezidentem dva svědky. Lessymu totiž volal z auta cestou na Velehrad. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Je na panu ministrovi, aby jména svědků zveřejnil, až bude chtít,“ řekl serveru Jakob. Cokoli odmítl komentovat i Kalousek. „Mí svědci nemají imunitu ani nejsou členy vlády. Nevystavím je mediálnímu tlaku ani policejní šikaně, jaké jsem vystaven sám,“ řekl pouze.


Za policejního prezidenta se postavila Unie bezpečnostních složek, která na jeho podporu sepisuje petici. Podepsaly ji už stovky policistů. Údajnému nátlaku na policii se bude Poslanecká sněmovna věnovat znovu ve středu. To Nečasovu vládu čeká už čtvrté hlasování o nedůvěře - kvůli tomu, že premiér odmítá Miroslava Kalouska odvolat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 29 mminutami

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 59 mminutami

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 9 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 9 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 10 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 12 hhodinami
Načítání...