„Víme o jeho zadržení, armáda může reagovat až poté, co dostane oficiální zprávu o vyšetřování,“ uvedla odpoledne Mira Třebická z generálního štábu. Kriminalisté zadrželi 41letého muže na základě souhlasu státního zástupce kvůli podezření z mravnostního deliktu.
Věrohodnost Daňhela je zpochybňována
Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí. Hlavní tlak podle něj ale nastal až v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl „opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem“. Barták, který v době nákupu letadel působil na ministerstvu jako náměstek, se proti těmto tvrzením ohradil s tím, že žádný tlak směřující k pořízení letounů CASA nevyvíjel a Daňhel není věrohodným svědkem.
Proti Daňhelovi jako svědkovi se ohradil i šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník. Minulý týden zpochybnil před poslanci jeho věrohodnost. Členům komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství údajně pustil nahrávky dokládající, že Daňhel byl pravidelně měsíčně vyplácen zbrojařskou firmou Omnipol. Firma tato tvrzení odmítá.
Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení. Poslanci kvůli vyšetřování vydali minulý týden k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Podle posudku firmy American Appraisal vznikla škoda až 658 milionů korun.