Soud potvrdil Pitrovi tříletý trest

Praha - Pražský vrchní soud potvrdil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi tříletý trest vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Do nyní již pravomocného verdiktu se mu započítává i jeden daňový delikt z roku 1994. Podnikatel ve vězení celé tři roky nestráví, přes dva roky je již ve vazbě.

Obnovené řízení, které přivedlo Tomáše Pitra v dubnu zpět do České republiky, má pravomocný rozsudek. Kontroverzní podnikatel zůstane v českém vězení. Vrchní soud mu totiž potvrdil tříletý trest. Odmítl přitom odvolání státního zástupce, podle kterého byl příliš mírný - pro Pitra chtěl pět let za mřížemi.

Soudce Viktor Mach, stejně jako před ním prvoinstanční soud, zohlednil při svém rozhodování zejména délku trestního řízení. Od daňových deliktů uplynulo již 18 let, od vyvedení akcií pak 12 let. Několik let trvalo, než začala policie Pitra vůbec stíhat, také od obvinění do rozsudku uběhla značná doba. „Z tohoto pohledu lze konstatovat, že se obžalovaný Pitr zejména na těch prvních průtazích svým chováním nijak nepodílel,“ prohlásil předseda senátu.

Advokát: Jsme spokojeni

„Jsme velmi spokojeni, dnešní rozhodnutí vrchního soudu považujeme za velmi moudré,“ komentoval po skončení jednání podnikatelův advokát Daniel Tetzeli. Nyní se podle svých slov s Pitrem poradí na dalším postupu, zváží i možnost požádat o podmíněné propuštění. I v případě, že by se Pitr nedostal podmíněně na svobodu dříve, z vězení by po dnešním rozsudku vyšel koncem července 2013.

Video Reportáž Richarda Samka
video

Reportáž Richarda Samka

Reportáž Richarda Samka

u 07.09.2012

Rozhovor s redaktorem Ekonomu Martinem Maříkem

Pitr spolu s Michalem Zouharem vyvedli akcie z Agrocreditu v roce 2000. Firmě způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Podnikatel podle soudů porušil povinnost při správě cizího majetku, Zouhar mu k tomuto trestnému činu pomáhal. 

Odvolací soud dnes přezkoumával pouze výši trestu. Vinným byl Pitr pravomocně uznán v roce 2010. Tehdy mu soudy uložily souhrnný šestiletý trest, do kterého zahrnuly i předchozí odsouzení za daňové podvody s více než dvacetimilionovou škodou, jichž se měl podnikatel v první polovině devadesátých let dopustit s Miroslavem Provodem. Protože však Pitr dosáhl v této kauze zrušení verdiktu a obnovy řízení, musel soud odvolat i souhrnný trest. 

V obnoveném hlavním líčení byli Pitr i Provod obžaloby z daňových deliktů nepravomocně zproštěni, proti rozhodnutí se však odvolal státní zástupce. Obnova se netýkala pouze jedné faktury ve výši zhruba šesti milionů korun. 

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky. Dnešního soudu se Pitr neúčastnil, požádal o jednání v jeho nepřítomnosti. Podle obhájce Jana Křivánka totiž mediální pozornost a záběry podnikatele doprovázeného silně ozbrojenou eskortou negativně působí na jeho rodinu.