Ideálním protijedem je v ČR nedostupný fomepizol

Praha - Aktuální počet otrav metylalkoholem a s nimi spojených závažných poškození zdraví a úmrtí je v České republice nejvyšší od konce 2. světové války, tvrdí předseda Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně Petr Popov. Přitom léčba je velmi nákladná, z částky za jeden den pobytu na oddělení urgentní medicíny by se dala plně uhradit několikaměsíční odvykací léčba závislosti pro několik pacientů. Ideálním protijedem je v ČR nedostupný fomepizol. Právě ten do Česka přiveze lékař Erik Hovda z norského Toxikologického informačního střediska. Od výrobce dostal Hovda k dispozici dvacet balení, což by mělo stačit na léčbu nejméně pěti pacientů. Dalších 30 balení je z Norska.

Toxikolog Hovda přiveze fomepizol jako dar. Čeští lékaři jej totiž nemají k dispozici, protože podle informací serveru iDNES.cz stojí 200 tisíc korun. Tento protijed je možné podávat i diabetikům nebo lidem s nějakým orgánovým poškozením. Hovda má z Norska pomoci i svými zkušenostmi s pacienty otrávenými metylalkoholem, bude učit české laboranty novou analýzu krve. 

„Přivezli jsme několik balení z nemocnice v Oslu a nějaké nám věnuje výrobce, velmi úspěšně blokuje v játrech enzym, který rozkládá metylalkohol. Ten sám o sobě není jedovatý, při jeho zpracování ale vznikne kyselina mravenčí, která velmi jedovatá je,“ prohlásil Hovda z norského toxikologického informačního centra.

Lékař Erik Hovda:

„Problém s etanolem je, že je těžké to udržet na terapeutické úrovni - pacient bude opilý, většinou v bezvědomí a během léčby nastane mnohem víc potíží.“

Od výrobce dostal Hovda dvacet balení, což by mělo stačit na léčbu nejméně pěti pacientů. Dalších třicet balení pochází z Norska. „Pracujeme na tom, aby jich bylo ještě víc,“ konstatoval Hovda.

K diagnóze se používá dlouho známá metoda krevních testů. „My děláme to, že jednoduše měříme jedovatý produkt látkové výměny - měříme místo metanolu kyselinu mravenčí,“ dodal lékař. Pokud pacient výsledný produkt v krvi nemá, příčinou onemocnění není metylalkohol.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes odpoledne potvrdil, že přípravek je bezpečný a jeho jakost a účinnost je dostatečně doložena. O stanovisko požádal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), protože přípravek nemá v Česku registraci. Podle SÚKL je ale dostatečné, že je přípravek registrován v členském státě EU (Francie). Lék by tak měl být od pátku v nemocnicích. 

4 minuty
Rozhovor s Erikem Hovdou
Zdroj: ČT24

Šéf ostravského ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček se pozastavuje nad tím, že by Hovda měl české lékaře učit, jak léčit otrávené pacienty: „Pokud bych mohl odpovědět za odbornou společnost soudního lékařství a forenzní toxikologie, vyvolá tato informace určitě nejméně úsměv u všech těchto zúčastněných,“ komentoval Dvořáček v rozhovoru pro ČT informace o příjezdu norského toxikologa s tím, že metanol není pro české specialisty ničím složitým. Problém zároveň vidí spíše v tom, že lidé přicházejí pozdě. 

Popov: Může jít jen o špičku ledovce

Lékaři v posledních letech zaznamenali jen několik otrav metylalkoholem za rok. Nicméně otrav alkoholem (nejčastěji etylalkoholem) se objeví za rok několik set, aniž by to vzbudilo patřičnou pozornost. „Může to být shoda okolností, ale může to být také špička ledovce, projev problému vyvolaného alkoholismem,“ doplňuje Popov.

V České republice je dlouhodobě a trvale vysoká spotřeba alkoholických nápojů. Počet závislých na alkoholu stoupá.

Kdy a proč k otravám metylalkoholem dochází

K otravě metylalkoholem může dojít i nešťastnou náhodou u člověka, který se napije výjimečně. Více ohrožen je ale člověk, který alkohol konzumuje pravidelně, ve velkém množství, pije nekvalitní alkohol a alkohol neznámého původu. Lidé by se měli vyvarovat pít destiláty. U piva a vína je riziko otravy metylalkoholem minimální. Zde však hrozí riziko primární otravy etylalkoholem, je-li konzumované množství piva a vína velké. 

Prvními – nespecifickými - příznaky otravy bývají opilost, zánět a bolesti žaludku. Varovné signály se objevují někdy až po 30 hodinách: poruchy zraku, slepota, křeče, po nichž následují bezvědomí a smrt. Slepota může nastat již po požití 15 ml metylalkoholu, smrt po 30 až 240 ml. Poruchy zraku a v krajním případě i smrt způsobuje kyselina mravenčí, která se objevuje v krvi pacientů v pozdější fázi otravy. 

První pomoc: Etylalkohol podávaný ústy v množství 50–60 ml, což je asi 150 ml 40% destilátu. Hladinu alkoholu je třeba udržovat na 1,0 až 1,5 promile. Proto se dále podává zpravidla kontinuálně 5% etylalkohol v nitrožilní infuzi s pětiprocentní glukózou. Dostatečné dávky alkoholu v léčbě otravy metylalkoholem jsou však individuálně značně rozdílné. (zdroj: Zpráva pro média zpracovaná MUDr. Petrem Popovem, předsedou Společnosti pro návykové nemoci České lékařské společnosti J. E. Purkyně)

Co je metylalkohol

Metylalkohol (methanol) je zdraví škodlivá toxická látka, která se vyrábí průmyslově a široce se využívá například jako rozpouštědlo, palivo, přísada do nemrznoucích směsí. Metylalkohol lze zjistit v poměrně nepatrných množstvích v ovocných pálenkách. V lihu získaném z brambor, obilí nebo cukerného roztoku nebyl metylalkohol dokázán vůbec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 7 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 7 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 7 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 10 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 12 hhodinami
Načítání...