Soud poslal do vazby první dva z osmi zadržených v kauze metanol

Zlín - Okresní soud ve Zlíně dnes poslal do vazby první dva z osmi zadržených v metylalkoholové kauze.  Detektivové zatkli skupinuve čtvrtek na Ostravsku a Zlínsku. Je mezi nimi také podnikatel Radek Březina a jednatel firmy Verdana Robert Sedlařík. Zlínský soud dostal celkem čtyři návrhy na vazbu, o zbývajících dvou tak soudce rozhodne v neděli.

„Byly podány čtyři návrhy na vzetí do vazby. O dvou se rozhoduje dnes a o zbývajících dvou zítra. Jedna obviněná osoba dnes byla vzata do vazby a o druhém návrhu se ještě bude rozhodovat,“ uvedl Beránek, který zatím nemá informace, zda na zbývající čtyři zadržené byl také podán návrh na vazbu.

Březina podle médií stojí za Likérkou Drak. V lihovinách s její etiketou byly ve zlínském skladu Verdany dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu. Jednatele firmy Sedlaříka policie hledala zhruba týden. Policisté zatím nechtěli upřesnit, z čeho zadržené lidi podezírají. Ve čtvrtek kriminalisté zasahovali mimo jiné také v Hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který patří Březinovi. Podle státního zástupce Romana Kafky, který má na starost vyšetřování metylalkoholové aféry, se zásah sice kauzy týkal, ale „primárně jiné trestné činnosti“.

 

Březina byl v minulosti podezřelý z nelegálních obchodů s lihem a obviněný za únos. Z dřívějšího zjištění Reportérů ČT vyplývá, že Březina je také neoficiální hlavou společnosti Morávia-Chem, kde pracoval i jednatel firmy Carlogic Tomáš Křepela - jeden ze dvou hlavních obviněných v metanolové kauze. Obviněný jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga už uvedl, že Morávia-Chem je dodavatelem lihu do této likérky. Společnost to však popřela.

Majitelem Lázní Kostelec je společnost Zlínsat, ve které má Březina čtvrtinový podíl. Ve firmě Morávia-Chem ani v Likérce Drak naproti tomu podle údajů v obchodním rejstříku nefiguruje. 

Metylalkoholová aféra trvá od začátku minulého měsíce. Na otravu jedovatým alkoholem už zemřelo 30 lidí a další lidé budou mít trvale poškozené zdraví, zejména zrak.

Video O Březinovi a Sedlaříkovi se dnes rozhodne u soudu
video

O Březinovi a Sedlaříkovi se dnes rozhodne u soudu