ČSSD: Ve sněmovně se rýsuje koalice stran, které nechtějí předčasné volby

Praha - V Poslanecké sněmovně se podle ČSSD odehrává bazar s přeběhlíky a rýsuje se protivolební koalice stran, které si nepřejí předčasné volby. „Ukazuje se, že kongres ODS nic podstatného nevyřešil, protože v Poslanecké sněmovně v těchto hodinách ještě stále probíhá intenzivní pořizování přeběhlíků pro potřeby vládní koalice,“ uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka. Pokud se vláda opře o další přeběhlíky, podle ČSSD dál znehodnotí politickou kulturu v zemi a pouze prodlouží svou agonii.

Ve středu bude sněmovna hlasovat o vládním daňovém balíčku, se kterým kabinet premiéra Petra Nečase spojil důvěru. Sociální demokraté avizovali, že chtějí vládě situaci co nejvíce ztížit. Všichni poslanci ČSSD proto budou přítomni a strana se nebude podílet na takzvaném párování, při němž se poslanec vládního a opozičního tábora domluví na omluvě ze schůze.

Vláda před zítřejším hlasováním získala podporu exministra školství Josefa Dobeše. Zbytek poslaneckého klubu VV ale trvá na zachování sazeb DPH na současných 14 a 20 procentech. Pokud se to podaří, mohly by VV podle svých lídrů balíček podpořit. Současná vládní verze ale počítá s DPH na úrovni 15 a 21 procent. Sociální demokraté Věcem veřejným vyčetli, že slevují ze svého odporu k daňovému balíčku a vyhýbají se předčasným volbám.

Předčasné volby vidí jako jediné řešení i komunisté. Stejně jako ČSSD oznámili, že v závěrečném hlasování nezvednou pro daňový balíček ruku a rovněž nebudou párovat vládní poslance.     

Video Brífink KSČM po jednání poslaneckého klubu
video

Brífink KSČM po jednání poslaneckého klubu

Brífink KSČM po jednání poslaneckého klubu

tk, 6.11.2012

Brífink ČSSD po jednání poslaneckého klubu