Za tragédii na rallye může vítr, míní řidič

Lopeník (Uherskohradišťsko) - Příčinou včerejší tragické nehody, při které v Lopeníku na Slovácku zahynuly čtyři dívky, je podle slov řidiče silný vítr. Michael Bartončík, který havarovaný vůz řídil, řekl, že nehoda byla strašlivou souhrou nešťastných okolností. Technickou závadu na voze i vlastní vinu vyloučil. Na oběti se dnes vzpomínalo při mši v místním kostele.

Podle Bartončíka bylo vozidlo na horizontu nadlehčeno a silný zadní nebo boční vítr jej poslal mimo vozovku. Vůz Mitsubishi Lancer jel krátce před nehodou rychlostí asi 150 kilometrů za hodinu. „Rovným úsekem se dalo za normálních okolností jet ještě rychleji. Přesto jsem preventivně brzdil. Auto se na horizontu mírně nadlehčilo, a přestože jsem odbrzdil, během desetiny vteřiny opustilo vozovku,“ uvedl Bartončík. Dodal, že příčný smyk už nešlo vyrovnat.

Vinu za tragickou událost si neklade. „Subjektivně to vnímáme tak, že jsme to nemohli ovlivnit,“ řekl Michael Bartončík. On i jeho spolujezdec a bratr Josef vyvázli z havárie nezraněni. Bratři Bartončíkovi patří mezi známé brněnské advokáty. Českou rallye jezdí deset let, start na RallyShow Uherský Brod byl v letošním roce teprve jeho první. „Příprava na závod ale byla standardní,“ doplnil Bartončík.

Video Vstup a reportáž Gabriely Sluštíkové
video

Vstup a reportáž Gabriely Sluštíkové

S pozůstalými se posádka ještě nespojila. „Dnes jsem k tomu nenašel sílu. Až na policii jsme zjistili, že oběti jsou čtyři a že jsou to děvčata. Slovy se nedá vyjádřit, co cítíme,“ povzdechl si Bartončík s tím, že až opadnou bezprostřední emoce, rodiny zemřelých kontaktovat bude.

Tragédie zasáhla obyvatele širokého okolí. Na místě nehody lidé zapalují svíčky, přinášejí sem květiny a plyšové hračky. Pravidelná nedělní mše v nedalekém kostele se dnes proměnila ve vzpomínkovou. Podle starosty Lopeníku se v obci už nikdy žádné závody konat nebudou.