Müllerová chce z MPSV udělat úřad pohody, nikoli strachu

Praha – Někdejší senátorka Ludmila Müllerová (TOP 09) se stala novou ministryní práce a sociálních věcí. Na Pražském hradě ji do funkce jmenoval prezident Václav Klaus. V ministerském křesle Müllerová střídá svého stranického kolegu Jaromíra Drábka, který úřad opustil kvůli trestnímu stíhání svého náměstka Vladimíra Šišky. Za cíl si nová ministryně klade vyřešení kontroverzního projektu sKaret, úspěšné spuštění důchodové reformy a stabilizaci resortu, který by pro příště „neměl vyvolávat strach“.

Müllerovou do funkce jmenoval krátce po deváté prezident Václav Klaus. „Moc bych přál, aby se vám podařilo velmi problémové ministerstvo – aspoň viděno zvenku - stabilizovat, aby dělalo vážně věci, které má, a přestalo experimentovat s věcmi, které se mu nedaří,“ uvedl po jmenovací ceremonii Klaus a popřál nové ministryni hodně štěstí v její funkci.

„Chtěla bych usilovat o to, aby tento úřad byl pro lidi, aby nebyl úřadem strachu, ale úřadem pohodlí pro občany,“ uvedla po jmenování Müllerová s tím, že pocit strachu často pramenil z toho, že nebyly dostatečně vysvětlovány přijímané reformy.

sKarta? Jedině dobrovolně

Novou ministryni čeká řešení několika sporných záležitostí, přičemž jako nejzásadnější se v tuto chvíli jeví sporný projekt sKaret, jejichž prostřednictvím má ministerstvo v budoucnu poskytovat finanční pomoc svým klientům. Aktuálním cílem je zajistit, aby účast v systému nebyla plošně povinná, ale v některých případech dobrovolná – to se týká například zdravotně postižených a seniorů. Pokud by se stávající situaci nepodařilo zvrátit, i ti by si museli finanční pomoc vybírat z bankomatu (na rozdíl od složenek atp.).

Müllerová chce podle svých slov kompromis hledat v koalici i s opozicí, jednat se chystá i s provozovatelem, jímž je Česká spořitelna. „Já si to nedovedu představit jinak, než že by to bylo dobrovolné. Byla to koaliční dohoda a moje osobní podmínka. Výjimku představují ti, kde jsou závažné důvody obávat se, že zneužívají sociální systém,“ doplnil premiér Nečas, jenž má v resortu profesní zájem, neboť v Topolánkově vládě působil jako jeho ministr. 

Podle premiéra je podmínka dobrovolnosti ukotvena v legislativě a byla „nesmírně rafinovaně obcházena“ ve smlouvě se spořitelnou, která prý byla uzavřena bez vědomí politiků. Vláda tak byla smlouvou na karty podle Nečase „trošku podfouknuta“.

 • Sociální karta
  Sociální karta zdroj: ČT24
 • Ludmila Müllerová
  Ludmila Müllerová zdroj: ČT24

Důchodová reforma bez komplikací, požaduje Müllerová

Kromě toho stojí před novou ministryní také spuštění důchodové reformy počátkem příštího roku. „Budeme mít spousty starostí, ale jsme připraveni na to, abychom druhý spořicí pilíř úspěšně spustili, nemůžeme si dovolit jakékoli problémy, které jsme měli počátkem roku s vyplácením sociálních dávek,“ uvedla Müllerová.

Právě změny penzijního systému dlouhodobě kritizuje opozice, což je také důvod, proč výměnu v čele ministerstva přijímá stoicky. „Obávám se, že situace na MSPV se nezlepší. Příchod paní Müllerové, která byla šéfporadkyní pana ministra Drábka, neslibuje žádné změny ve fungování ministerstva práce a sociálních věcí. Její vyjádření, že není třeba dělat audit, protože na ministerstvo přijde NKÚ, mi připadá velmi alibistické,“ uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. ČSSD zároveň žádá, aby Müllerová dala auditem prověřit všechny projekty, které řídil bývalý náměstek Šiška.

Video Jmenování Ludmily Müllerové do funkce ministryně
video

Jmenování Ludmily Müllerové do funkce ministryně

Jmenování Ludmily Müllerové do funkce ministryně

PH - 16.11.12

Uvedení Ludmily Müllerové do čela MPSV

Komentář Jindřicha Šídla

Rozhovor s Lubomírem Zaorálkem

Reportáž Vladimíra Keblúška

Budoucnost sKaret tématem Událostí, komentářů

Müllerovou čeká projednávání sKaret

Temný stín: Rok 1995 a obvinění z krácení daně

V roce 2000 poslankyně Müllerová čelila obvinění, že se v roce 1995 jako ekonomická náměstkyně společnosti Brumeda pokusila o krácení daně. Müllerová nejprve sama požádala sněmovnu o zbavení imunity, pak ale po nahlédnutí do spisu ponechala na zvážení poslanců, zda „důkazy nepodložená“ žádost Úřadu vyšetřování je pro to dostatečným podkladem. Sněmovna ji imunity zbavit odmítla.

Müllerová na to reagovala slovy, že v životě každého člověka jsou zákoutí, o kterých neradi mluví. "Došlo k tomu v roce 2000, kdy byla sněmovna požádána o zbavení mé poslanecké imunity. Mandátový a imunitní výbor tehdy zkonstatoval, že ani na jednom dokladu, který by měl zakládat moji účast na této akci, nebyl můj podpis,“ dodala. Opoziční ČSSD záměr nominovat Müllerovou do vlády ostře kritizovala.


Klaus a Nečas se střetli nad Drábkem

Resort práce byl dosud dva týdny bez vedení poté, co jeho šéf Jaromír Drábek rezignoval kvůli úplatkářskému skandálu svého prvního náměstka Vladimíra Šišky. Drábek sice své odstoupení na konci října oznámil s měsíčním předstihem, výběr jeho nástupce odsunuly ale krajské a senátní volby i vládní krize se spory o podobu daní. Premiér Petr Nečas (ODS) se s kandidátkou TOP 09 na ministerský post sešel teprve před pár dny, až po klíčových hlasováních ve sněmovně.

Klaus se rovněž kriticky vyjádřil na adresu jejího předchůdce Drábka, jehož kroky byly podle něj necitlivé. Přehrála se tak další přestřelka mezi ním a předsedou vlády Petrem Nečasem, který Drábkovu práci na následné tiskové konferenci nové ministryně naopak ocenil.

 • Václav Klaus: „Chyběl radikální krok, co se musí osekat z našeho přebujelého sociálního systému, ale současně chyběla potřebná citlivost, aby se nedělaly věci, které mají nezasloužené dopady na některé jednotlivce.“
 • Petr Nečas: „Chtěl bych poděkovat panu exministru Drábkovi za kvalitní práci, kterou odvedl. Podařila se zvládnout celá řada ne zrovna populárních kroků, která byla ale pro stabilitu veřejných financí nezbytná.“

V Nečasově vládě prošlo změnou už 11 ministerstev

Výměna na ministerstvu práce je další v řadě četných odchodů Nečasových ministrů. Z jeho původní patnáctičlenné vládní sestavy zbylo už jen šest členů kabinetu včetně premiéra, obměn bylo jedenáct a probíhají prakticky od počátku volebního období v roce 2010.

„Vláda prošla spontánním obměnou před dvěma lety, kdy vynucené změny začaly a ve vládě došlo k jedenácti změnám, což je absolutně nejvíc v historii polistopadových klád a naprostá většina z nich byly změny vynucené - nebyly to změny, které ministerský předseda dělá, aby dal vládě novou dynamiku,“ dodává komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

Další změna se navíc chystá na ministerstvu dopravy, ze kterého má odejít ministr Pavel Dobeš (LIDEM). Na jeho nástupci se ale zatím vládní politici nedohodli. Spekuluje se i o dalších možných personálních změnách ve vládě.

Změny v Nečasově vládě 2010
Změny v Nečasově vládě 2010
Více fotek
 • Změny v Nečasově vládě 2010 zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4139/413822.jpg
 • Změny v Nečasově vládě 2011 zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4139/413823.jpg
 • Změny v Nečasově vládě 2012 zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4139/413824.jpg
 • Miroslav Kalousek a Petr Nečas autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4112/411173.jpg