Ministerstvo financí podalo žalobu na Odborové sdružení železničářů, podle soudce Martina Valehracha ale ministerstvo nebylo oprávněno žalobu podat. To prý mohl učinit pouze zaměstnavatel těch lidí, kteří chtěli stávkovat – např. České dráhy nebo Správa železniční dopravní cesty. „Nebyl proveden ani žádný důkaz, že stávku vyhlašoval a organizoval žalovaný (OSŽ),“ dodal Valechrach.
Podle právníka ministerstva Michala Švorce však stávku vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů, která nemá právní subjektivitu - tudíž na ni nemohlo ministerstvo žalobu podat. Nakonec žalovalo Odborové sdružení železničářů, protože je členem koalice dopravních odborů. „Tehdejšího cíle bylo dosaženo, stávka se v ohlášený termín nekonala. Dnešní rozhodnutí soudu respektujeme,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.
Stávku proti vládním reformám původně odbory plánovaly na pondělí 13. června, svůj záměr oznámily v pátek desátého. Ministerstvo financí se ale okamžitě obrátilo na pražský městský soud a ten stávku zakázal – nebyla prý ohlášena tři pracovní dny dopředu, tudíž by šlo o zneužití práva na stávku.
Městský soud tehdy podal dvě předběžná opatření, jedno na Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) a jedno právě na Odborové sdružení železničářů. ČMKOS však tehdy upozorňovala, že organizátorem stávky nebyla ona, ale dopravní odbory. Proto se jí předběžné opatření nemělo týkat – ministerstvo později uznalo, že odborová konfederace nebyla organizátorem a žalobu stáhlo. Odvolací soud nicméně o několik měsíců později zrušil obě předběžná opatření vydaná městským soudem, protože nesplňovala patřičné náležitosti.