Strašidla HIV už se lidi nebojí, nově nakažených přibývá

Praha - Odborníci v Česku evidují letos vůbec největší počet nových pacientů s virem HIV od roku 1985, kdy se nákaza v zemi vyskytla poprvé. Národní referenční laboratoř pro AIDS Státního zdravotního ústavu zaznamenala už 198 případů. Loni za celý rok jich bylo 153. Nejvíc nakažených dosud testy odhalily v roce 2010. Tehdy jich bylo 180. Podle expertů na problematiku AIDS stojí za nárůstem pacientů opadnutí strachu z nemoci, lidé se přestávají chránit, v sexu se chovají nevázaně a taky se víc cestuje.

„Dneškem zřejmě překonáme hranici 200 případů. U dalších dvou lidí se čeká na definitivní výsledek testu. Počet je vyšší než za jakýkoliv jiný celý rok, a to máme před sebou ještě prosinec,“ uvedl šéf laboratoře Vratislav Němeček.

Do konce října laboratoř zaznamenala 183 nových HIV pozitivních. V listopadu jich zatím přibylo 15. Od roku 1985 testy potvrdily nákazu u 1 858 osob - 1 526 mužů a 332 žen. Zhruba 30 procent nakažených tvoří cizinci, kteří žijí v ČR dlouhodobě. Podíl v posledních letech s přílivem lidí ze zahraničí roste. U celkem 363 infikovaných se nemoc AIDS už rozvinula.

Zemřelo na ni dosud 186 nemocných. Nejčastěji se lidé nakazili při nechráněném sexu. Tři pětiny infikovaných představují muži, kteří měli sex s mužem - homosexuálové a bisexuálové. Dalších 27 procent HIV pozitivních představují heterosexuálové.

Video Manažerka národního programu Džamila Stehlíková ve Studiu ČT24
video

Manažerka národního programu Džamila Stehlíková ve Studiu ČT24

V časném stádiu se podařilo zachytit podle Němečka kolem 15 procent případů. Asi 70 procent pacientů bylo ve fázi nákazy bez příznaků. Zbytek infikovaných už měl nemoc AIDS.