Němci chtějí zpřísnit český boj s drogami, vnitro jim vyjde vstříc

Praha - Ministerstvo vnitra plánuje snížit množství pervitinu, které může mít člověk u sebe, aniž tím spáchá trestný čin. Až dosud se držitel méně než dvou gramů této drogy dopouští pouze přestupku. Česká republika tak vychází vstříc i požadavkům Bavorska a Saska, které žádají zpřísnění české legislativy. Obchod s pervitinem totiž na česko-německém pomezí soustavně roste; právě dnes bavorští celníci uvedli, že jen v loňském roce zadrželi při namátkových kontrolách 23 kilogramů drog, což meziročně představuje šestiprocentní nárůst.

„Chováme se pragmaticky a cílíme na drogu, která v současnosti představuje největší problém,“ uvedl ministerský mluvčí Pavel Novák. Podle něj změna rozhodně necílí na pravidelné uživatele drog a nechce kriminalizovat závislé lidi. Zvyšující se počet experimentálních konzumentů metamfetaminu ale podle něj vzbuzuje pocit, že je příležitostné užívání pervitinu v Česku tolerováno.

Podle vyjádření náměstka Jaroslava Hrušky by se množství, které může mít člověk u sebe, aniž bude trestán, mělo snížit třeba na půl gramu. Návrh by pak spolu s dalšími opatřeními měl pomoci také situaci v česko-německém pohraničí, kde již fungují společné hlídky a zřizuje se společný vyšetřovací tým.

„Německá a česká strana se v posledních letech potýká s výrazným nárůstem pašování drogy, která je v Česku známá jako pervitin a v Německu jako crystal,“ potvrzuje vedoucí celní protidrogové jednotky Pavel Hoffman. „V Německu jsou značné nárůsty v počtu odhalených případů i konzumentů a s tím související další trestná činnost i sociální a zdravotní dopady.“

Nejčastěji pašovanou drogou přes česko-německé hranice je pervitin. Zejména mezi mladými Němci se proto rozvíjí i drogová turistika, kdy pro drogu vyrážejí za české hranice. Nejčastěji se jedná o pervitin, který v pohraničí stojí 30 až 40 eur za jednu dávku, což je výrazně méně než v Bavorsku a Sasku.

V Česku se ročně vyrobí až deset tun pervitinu

Cenu navíc snižuje skutečnost, že v Česku existuje nejvíc pervitinových varen ve střední Evropě; jen počet odhalených zařízení na výrobu pervitnu dosahuje téměř dvou stovek. „Velmi hrubým odhadem je v ČR vyprodukováno ročně 10 tun pervitinu, uvažuje se o tom, že pět tun je spotřebováno na českém území a zbytek je určen na export,“ doplňuje Hoffman. Cílovou zemí přitom není jen Německo, ale stále častěji také Skandinávie, Slovensko a Balkán.

Právě česká produkce této návykové látky také nejvíce zajímá německá média, dokument o českých drogách putujících do Německa před nedávnem natočila televize ZDF, reportáž z českých varen nabídl i list Spiegel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 50 mminutami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 1 hhodinou

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 2 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 5 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 6 hhodinami
Načítání...