Exministr Chmiel u soudu popřel vinu, odpovědnost přisuzuje ministerstvu

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ bývalého ministra pro evropské záležitosti ve Fischerově vládě Juraje Chmiela. Obžaloba ho viní ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Trestných činů se měl dopustit ve funkci velvyslance v Austrálii při zadávání veřejných zakázek. Chmiel se hájí tím, že odpovědnost za realizaci zakázek nese ministerstvo zahraničních věcí. Hrozí mu až desetileté vězení.

Podle obžaloby Chmiel při informační kampani v Tichomoří rozdělil téměř dvoumilionový projekt na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách a další předpisy. Udělal to prý proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby nemusel předkládat ke schválení rozhodnutí o vybrání jedné z firem. V roce 2008 pak údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu a navíc v rozporu se zadáním žádným způsobem nepropagovaly české společnosti v zahraničí. Státu tím měl způsobit škodu ve výši zhruba 1,5 milionu korun.

Exministr dnes u soudu tvrdil, že v únoru 2008 odeslal ministerstvu zahraničních věcí návrhy čtyř malých projektů v celkové výši půl milionu korun, ministerstvo ale následně tyto projekty sloučilo do jednoho „megaprojektu“. „Plnou odpovědnost za realizaci projektů nese ústředí (ministerstvo zahraničních věcí), konkrétně odbor dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu,“ prohlásil Chmiel.

Kladl důraz na to, že předmětný projekt nepřipravil, nerozdělil na menší, nepodílel se na výběrovém řízení ani nepřipravil smlouvy pro trojici firem. „Ministerstvo mi tyto smlouvy zaslalo k podpisu. Podepsal jsem je až po opakovaném ujištění ze strany ministerstva, že jsou v pořádku,“ popsal. Doplnil, že celou dobu přesně plnil pokyny ministerstva. Ministrem zahraničí byl v té době Karel Schwarzenberg, kterého do úřednické vlády nominovali zelení.

Ministerstvo nepovažuje za vhodné komentovat průběh soudního řízení. „Všechny požadované podklady a dokumenty jsme předali orgánům činným v trestním řízení a v celé kauze vystupujeme pouze v pozici poškozené strany,“ napsal mluvčí Karel Šrol.