Podle smlouvy se vězeňská služba zavazuje „neprovozovat v prostorách uvedených v jednotlivých smlouvách jiná zařízení, nežli ta, která spolu s telefonními automaty nainstaluje pronajímatel Český Telecom.“ Od roku 2001 tak má na volání z věznic monopol jediná společnost. Vězeňská služba ho navíc prodloužila do roku 2015.
Právní analýza, kterou má ČT k dispozici, ukazuje na dvě sporné skutečnosti – smlouva bez výběrového řízení a exkluzivita, kterou zaručuje. Vztah Vězeňské služby a operátora už prověřuje i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vězeňská služba smlouvy hájí, jsou prý legální.
Vedení věznic začalo v roce 2011 testovat systém konkurenční firmy a ředitelé si ho pochvalovali. Proto služba dala firmě možnost rozšířit pilotní provoz. Těsně před spuštěním ale na podzim roku 2012 rezignoval generální ředitel Jiří Tregler a projekt byl zastaven kvůli „technickým i právním problémům“.

Reportáž Terezy Kručinské o telefonování z věznic
Izraelská firma, která do rozšíření projektu investovala miliony, dosud prý ani nedostala oficiální zdůvodnění. „Můžeme jen předpokládat, že je tu nějaký druh korupce v systému a my uděláme cokoliv v mezích zákona, abychom ochránili naše investice,“ řekl pro ČT šéf mezinárodního rozvoje firmy M-Communications Omer Lavon. Z jakých aparátů a za kolik budou vězni v budoucnu volat, se Vězeňská služba ČR rozhodne až po vyhodnocení zkušebního provozu konkurenčního systému.