ODS: Ekonomické plány ČSSD jsou hašením ohně benzinem

Praha - Daňové úlevy pro zaměstnavatele, obrana současných výdajových paušálů, ale taky omezení byrokracie. ODS na jednání výkonné rady poprvé schválila kroky, které chce ještě do voleb prosadit. A které jí mají zároveň vrátit důvěru voličů. Strana slibuje ekonomický růst a snížení nezaměstnanosti. Do voleb zbývá něco málo přes rok a situace v ODS je podle komentátora Hospodářských novin Jindřicha Šídla kritická. ODS v průzkumech dokonce spadla pod 10 procent. 

Žádné zvyšování odvodů pro drobné živnostníky byl bod, na kterém se shodli prakticky všichni občanští demokraté, kteří přicházeli na výkonnou radu. Zdůrazňovali hlavně uchování výdajových paušálů. „Je to skupina lidí, kteří nečekají, až dostanou nějakou dávku, ale starají se sami o sebe, a to je na nich to nejcennější,“ uvedl Jaroslav Kubera, předseda senátorského klubu. „ODS považuje živnostníky za jeden z pilířů naší ekonomiky a vyjadřuje jim plnou podporu,“ dodala předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. 

Právě podpora drobných živnostníků a firem, kterým chce zvýšit ODS daňové úlevy, tvoří nejdůležitější část programu, který dnes předložil šéf strany Petr Nečas. „Připravíme masivní deregulační balíček, zjednodušení administrativní zátěže pro malé a střední firmy,“ uvedl.

ODS se ostře vymezila vůči programu ČSSD. „Ekonomické plány ČSSD jsou hašením ohně benzinem,“ uvedla Němcová, podle které je plán masivního zvýšení daní o 120 miliard korun ročně cestou k útlumu podnikání a ke zvýšení nezaměstnanosti. Výkonná rada ODS nesouhlasí ani se zvýšením minimální mzdy o 500 korun. „Lidem s handicapem či nízkým vzděláním by to snížilo šanci nalézt zaměstnání,“ dodala Němcová. 

Stínová asociace krajů

Jiří PospíšilObčanští demokraté představili i složení stínové rady asociace krajů. V jejím čele bude místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Místopředsedy budou Markéta Záleská z olomouckého sdružení a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Asociace vznikla letos v lednu a tvoří ji předsedové krajských zastupitelských klubů ODS. Věnovat by se měla například hospodaření krajů nebo otevření regionálních železnic konkurenci.


Němcová připomíná: ODS byla jediná proti fotovoltaice

Předsedkyně dále uvedla, že se znepokojením sleduje snahu skupin navázaných na fotovoltaický byznys vyvinit poslance z odpovědnosti za navýšení cen elektrické energie. Připomíná, že v roce 2005 to byli pouze poslanci ODS, kteří nehlasovali pro podporu fotovoltaiky.

Video Tisková konference ODS
video

Tisková konference ODS

Tisková konference ODS

250313

Předvolební plány ODS

Reportáž Jana Martince

Interview ČT24

Hyde Park ČT24

Pravicový balík pro nastartování ekonomiky aneb Agenda 2014

Výkonná rada schválila takzvanou Agendu 2014, která dle Nečase obsahuje „Základní politické priority občanských demokratů na celostátní úrovni pro letošní a příští rok, tzn. především s výhledem na čtvery volby, které proběhnou od jara do podzimu příštího roku“.  Agenda 2014 má osm bodů. Největší vládní strana v něm slibuje rozpočtovou odpovědnost, podporu ekonomického růstu, vyšší zaměstnanost, nižší ceny elektřiny, ale i efektivnější stát, kvalitnější vzdělávání, boj s korupcí a ochranu národních zájmů. Balík, který by podpořil podnikatele a vysokoškoláky, je jedním ze způsobů, jak chtějí občanští demokraté do voleb získat hlasy příznivců. 

Petr Štěpánek, místopředseda Regionálního sdružení ODS Královéhradeckého kraje:

„Škoda, že ODS nenaplňovala agendu 2010. To by potom nemusela přijímat agendu 2014. Jsou v ní věci, se kterými souhlasím. Má otázka ale zní, proč to ODS nedělala už od roku 2010? Stranu opouštějí její tradiční voliči, protože nedělá to, co od ní očekávají. Namlouvat si, že vyhlásíme novou agendu a že rázem bude všechno zapomenuto a že rázem se tradiční voliči ODS navrátí? Jsem v tom skeptický.“


ODS chce většinový systém pro sněmovní volby místo poměrného 

Vedení ODS dále prosazuje zavedení většinového systému pro sněmovní volby, který je teď poměrný. Posílilo by to odpovědnost poslanců. Navrhovaný systém platí v současné době pro volby do Senátu. Senátorů je 81 a lidé si je vybírají ve stejném počtu obvodů. V každém z nich mohou zvolit jen jednoho člena horní komory. Do sněmovny se nyní volí mezi stranickými kandidátkami poměrně ve 14 obvodech, které kopírují kraje. Pokud by ODS návrh prosadila, za současné situace by vzniklo 200 obvodů; tolik je poslanců. Nejprve by se ale musela změnit ústava. Změna volebního systému ale pro příští volby do dolní komory zřejmě není reálná. 

Odklony peněz ministra Kocourka odklonily i řadu voličů…

Preference kdysi nejsilnější strany se teď podle agentur pohybují mezi 9 a 16 procenty. „Chodím mezi lidi a vím, že v podstatě momentální atmosféra není pro ODS příliš příznivá,“ potvrzuje čísla místopředseda strany Pavel Blažek. Špatnou náladu a nedůvěru v ODS přinesla mezi veřejnost i řada skandálů. Odklony peněz ministra Kocourka, předražené ozvučení ministra Vondry, obvinění exministra ODS Bartáka, vězení pro exsenátora Nováka, vynucený odchod ministra Drobila. To je jen zlomek symbolů, které lemují cestu Nečasova kabinetu. K tomu ještě nepopulární reformy nebo církevní restituce.

Martin Kocourek
Zdroj: ISIFA
Autor: Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Z některých regionů dokonce zaznívají výzvy ke svolání mimořádného kongresu, na kterém by se měnilo vedení. Podle pražského primátora Svobody problém není v programu. „ODS musí přivést nové tváře a toto přesvědčení je skutečně většinové,“ uvedl Bohuslav Svoboda. Jedním ze symbolů očisty v metropoli má být podle primátora konec vlády Ondřeje Palounka. Někdejší šéf jednoho ze zrušených sdružení v Praze 4 byl v mládí podle internetového deníku Česká pozice několikrát soudně trestaný. Vedení strany po patnácti letech zjistilo, že je nedůvěryhodný.

ODS už opustil jeden z nejvlivnějších mužů stranického zákulisí Patrik Oulický. Dlouholetý člen ústecké buňky se k tomu rozhodl sám. Očistu strany má symbolizovat i zrušení tří pražských sdružení - kvůli podezřelému přelévání členů.

Ústecký podnikatel
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Peška
Video ODS hledá způsob, jak oslovit voliče
video

ODS hledá způsob, jak oslovit voliče

ODS hledá způsob, jak oslovit voliče

z14, 25.3.2013

ODS vymýšlí plán na záchranu strany

Jiří Pospíšil o povaze změn v ODS

Rozhovor s Janem Němcem

Islám ve školce