Čeští politici o Thatcherové: Jedno z největších jmen poválečné Evropy

Praha – Představitelé české politické scény reagují na smrt někdejší britské premiérky z řad toryů Margaret Thatcherové. Premiér Petr Nečas (ODS) vyzdvihl její přispění k pádu železné opony a politiku, která sice nemusela být populární, ale z dlouhodobé perspektivy se jevila jako nezbytná. Exprezident Václav Klaus, který se dlouhodobě hlásí k jejím zásadám, potom smrt Železné lady označil za obrovskou ztrátu „pro stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu“. Václav Klaus bude v této souvislosti také exkluzivním hostem Událostí, komentářů.

Thatcherová podle předsedy vlády Petra Nečase, jehož domovská ODS s britskými konzervativci dlouhodobě sympatizuje, bezpochyby patřila k nejvýraznějším osobnostem, jaké Evropa po druhé světové válce měla. Jejím odchodem ztrácí kontinent podle Nečase „silný zdroj nesmírně pozitivní inspirace“.

Václav Klaus k jejímu úmrtí uvedl, že v dnešní době v Evropě Thatcherová nesmírně chybí a její hlas postrádá také v nynější diskusi o evropské integraci. Současný evropský ekonomický a sociální systém se podle něj stává stále více „antithatcherovský“; exprezident připomněl její projev z roku 1988 v belgických Bruggách, kde „jasně řekla, že potlačování národních států a koncentrace moci v Bruselu Evropu zničí. “

  • Petr Nečas: „Její myšlenky byly pro mnohé země inspirací při budování demokratické společnosti.“
  • Václav Klaus: „Byla jednou z nejvýraznějších politických osobností poslední čtvrtiny 20. století a věřím, že plynutím času její jméno nebude ztrácet na významu.“

K úmrtí britské ministerské předsedkyně se vyjadřují i další představitelé české politiky.

  • velvyslanec ČR v Británii Michael Žantovský: „Odešla velká postava britské i světové politiky konce 20. století. Svým důsledným odporem proti komunismu se zasloužila o konec studené války a o reintegraci postkomunistických zemí do Evropy.“
  • vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM): „Thatcherová v době hluboké krize a protestů ve Velké Británii uspěla s názorem, že každý je v první řadě odpovědný sám za sebe. To je dodnes u politika odvážný postoj, žádat odpovědnost, namísto nabízení bezpečné náruče státu za peníze daňových poplatníků.“
  • místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: „Margaret Thatcherová je impozantní politická osoba. Já v ní ctím především politika, který šel do politiky s určitými idejemi a ty ideje hájil. Shodou okolností pro sociálního demokrata jsou to ideje těžko akceptovatelné… Jakkoliv s paní Thatcherovou poměrně vášnivě nesouhlasím, tak její osobní politický příběh je mimořádný. Spojení politiky s idejemi je něco, co by nás mělo oslovit i dnes.“
  • europoslanec a bývalý předseda ČMKOS Richard Falbr: „Velký obdiv pro ni nemám. Proslavila se výrokem, že společnost neexistuje, že existují pouze jednotlivci a rodiny. Byla zapřisáhlou nepřítelkyní britských odborářů. Jedno plus jí musím ale přiznat – neprivatizovala tak divoce, jako se privatizovalo u nás v 90. letech. V případě, že privatizace nedopadla dobře, vrátila instituci do rukou státu.“
  • místopředseda KSČM Jiří Dolejš: „Mohu kvitovat, že osobnosti, které rozhodovaly o ukončení studené války, si zachovaly rozvahu. Jaderný potenciál na obou stranách byl nesmírně silný. Mohlo to dopadnout mnohem hůř. Na druhou stranu to bylo oslavováno jako vítězství neokonzervativní revoluce. Já si myslím, že po dvaceti letech se toto vítězství rozplynulo. Určitě to byla silná osobnost, ale s většinou jejích tehdejších názorů nemohu souhlasit ani dnes.“
Vydáno pod