Podezřelé zakázky ŘSD: Stamiliony možná šly do kapsy státního úředníka

Praha – Policie má podezření, že stovky milionů z benzinových pump mířily bývalému šéfovi Ředitelství silnic a dálnic, zjistily Hospodářské noviny. Při domovní prohlídce bývalého manažera ŘSD Michala Haly, kterého kvůli korupci při pronájmu dálničních odpočívadel už rok a čtvrt vyšetřuje protikorupční policie, našli policisté dokumenty a e-maily naznačující, že Hala ovládal firmy sídlící v daňových rájích spojené právě s pronájmy odpočívadel.

Spolu s bývalým výkonným ředitelem ŘSD Halou je kvůli pronájmům odpočívadel obviněn také bývalý ředitel společnosti Petr Laušman, právník Robert Wolf a podnikatel Jiří Neužil, představitel firmy Monstera International. Právě tato firma se sídlem na Kypru získala bez výběrového řízení zakázku na pronájem čtyř odpočívadel. Na nich pak Monstera vybudovala benzinky, nikoli ale za své prostředky, ale v jednom případě například za prostředky, které jim Shell poskytl jako zálohu na budoucí nájemné. A Monstera, protože šlo údajně o společný podnik, chtěla dalších 50 milionů po státu.

Vyšetřovatelé našli u Haly e-maily, ve kterých řeší obchod zahraničních firem s anonymními vlastníky, za něž vystupuje právě Neužil. Hala se sice hájí, že pro Neužila pracoval jen jako konzultant na volné noze, jenže z nově nalezených e-mailů se jeho pozice jeví jako mnohem významnější. Hala by tak z pronájmu mohl mít víc než jen údajný úplatek.

Ředitelství silnic a dálnic
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Stát kvůli nevýhodným smlouvám, které byly uzavřeny za éry Michala Haly, přichází o stovky milionů korun. „Ty podmínky pronájmu jsou neúnosné,“ uvedl ředitel ŘSD David Čermák. Průměrná cena pronájmu odpočívadla s benzinovou pumpou je podle ŘSD 1 500 korun denně, tedy několikanásobně méně než například v Rakousku. Stát navíc smlouvy prakticky nemůže vypovědět, ŘSD některé smlouvy uzavřelo na 50 let, u kratších pronájmů se v některých případech smlouvy automaticky obnovují. Škodu v jedné z největších korupčních afér ve stavebnictví kriminalisté vyčíslili na 337 milionů korun.

Hala si prý vedl seznam výplat vlivným lidem

Při domovních prohlídkách u Haly objevila policie seznam vlivných lidí, které měl vyplácet. Pokud by byl seznam ověřen a zveřejněn, mohlo by to otřást politickou scénou, protože podle informací deníku Právo jsou na něm i jména lidí spojených s financováním politických stran.

Hala je členem jihomoravské organizace ČSSD. Od svého zatčení má ale členství ve straně pozastavené. Hala začínal v jihomoravské organizaci ČSSD koncem 90. let jako mluvčí. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka označil už dříve Halovo obvinění z korupce za ostudu pro stranu.

Michal Hala, bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic, se proslavil, když u příležitosti svých 30. narozenin uspořádal velkolepý mejdan pro 300 lidí za třičtvrtě milionu korun, ačkoli není jasné, kde na to vzal. Mezi gratulanty nechyběli lobbisté a šéfové firem, co dostávají zakázky od silničářů. Kromě problematické oslavy má ale Hala problém i se svým motoristickým koníčkem. On i jeho rodina v posledních letech závodili v týmech, které financovaly firmy Edikt a Vars Brno, které v době jeho působení na ŘSD získávaly od společnosti zakázky. Závodní auto přitom stojí půldruhého milionu, roční náklady milion.


Video Kauza Michala Haly z ŘSD
video

Kauza Michala Haly z ŘSD