Výborný má nakročeno k NSS, návrh putuje k ministryni

Brno - Někdejší ústavní soudce Miloslav Výborný má volnou cestu k Nejvyššímu správnímu soudu. Podpořila jej soudcovská rada a předseda soudu Josef Baxa už návrh na jeho jmenování zaslal ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Výborný uplynulých deset let strávil u Ústavního soudu, prezident Zeman ho letos do funkce nominoval znovu. Narazil ale v Senátu, kde nezískal podporu.

Někdejší advokát a politik KDU-ČSL Výborný působil u Ústavního soudu v letech 2003 až 2013. Prezident Miloš Zeman jej navrhl také pro další období, nezískal však podporu Senátu. Následovala nominace k NSS. Ministryně spravedlnosti by nyní měla předložit návrh na jmenování Výborného i Mikeše prezidentu Zemanovi. Souhlas Senátu v tomto případě není potřeba.

Baxa před časem zařadil do nominačního procesu soudců NSS slyšení před plénem, tedy sborem všech nynějších členů soudu. Posléze se k navrženým jménům vyjadřuje soudcovská rada. Stejnou procedurou loni prošli Tomáš Langášek a Aleš Roztočil. Baxovým cílem je sestavovat soudcovský sbor jak ze soudců nižších instancí, tak z odborníků jiných právních profesí.

Spolu s Výborným má k soudu namířeno také advokát Petr Mikeš. Pětatřicetiletý Mikeš působí jako advokát. Zaměřuje se na oblast veřejných zakázek a další obory veřejného práva. Dříve pracoval jako právník v Kanceláři prezidenta republiky.

U Nejvyššího správního soudu by mělo působit celkem 34 soudců. Nyní je jich sice podle tabulek 30, ve skutečnosti však jen 28. Jedna ze soudkyň je na mateřské dovolené, druhá - Milada Tomková - má od 3. května zastaven výkon funkce u NSS, a to na deset let. Po tu dobu bude působit jako ústavní soudkyně. Hledání dalších soudců podle mluvčí NSS Sylvy Dostálové pokračuje.