Další oběť metylalkoholu - 59letý muž ze Strakonicka

České Budějovice - Závadný alkohol má další oběť. Ve středu po jeho konzumaci zemřel devětapadesátiletý muž ze Strakonicka. Je to první oběť v kauze metylalkoholu v Jihočeském kraji. Muž zemřel při převozu do nemocnice. Dnešní pitva potvrdila, že smrt způsobila konzumace metylalkoholu.

„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení ve věci usmrcení z nedbalosti a zjišťují, kde byl alkohol opatřen,“ uvedl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Muži se udělalo ve středu nevolno, začal ztrácet vidění a dostával křeče do těla. Starší žena mu přivolala záchrannou službu, ta mu však již nedokázala pomoci. „Podle zjištění kriminalistů zemřelý pravděpodobně mohl alkohol nakoupit nebo konzumovat kdekoli na Blatensku. Kriminalisté dělají vše proto, aby identifikovali zdroj této smrtící tekutiny,“ uvedl Bajcura.

Muž ze Strakonicka je letošní devátou obětí

Metanolová aféra vypukla v Česku loni 3. září. Na otravu metanolem zemřely od té doby již čtyři desítky lidí, poškozených je přes 130. Muž ze Strakonicka je od začátku letošního roku devátou obětí. Většina případů, které letos policie zaznamenala, skončila smrtí - například na Kladensku, Opavsku, Olomoucku nebo v Praze. Letošní otravy metanolem už policie vyšetřuje odděleně od hlavní části metanolové kauzy. Policie už vyslechla několik set svědků i obviněných. Nadále však pokračuje vyhodnocování všech zajištěných vzorků a pracuje se na znaleckém posudku z oboru zdravotnictví.

 

V kauze metylakoholu jsou stíhány desítky lidí, tři obvinění zůstávají ve vazbě

V takzvané hlavní větvi kauzy je stíháno 32 lidí, z toho sedm pro úmyslné obecné ohrožení. Ostatní jsou obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Ve vazbě zůstávají tři hlavní obvinění - dva míchači a hlavní distributor. Za obecné ohrožení mužům v případě uznání viny hrozí 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí. Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Obviněno bylo už přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.