Zeman podpořil Ištvana, podle Kalouska porušil pravidla

Praha – Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan má ve svém jednání plnou podporu prezidenta Miloše Zemana. Ten ho dnes přijal na Pražském hradě. Prezident také doufá, že se žalobci podaří odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou. Ištvan, který dozoruje kauzu Nagyové a tří bývalých poslanců ODS, čelí za svůj postup kritice některých politiků. Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ale tímto gestem Zeman jen přiznal souvislost policejního zásahu, který vedl k pádu vlády, s politickými změnami, o něž usiluje. Naopak předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) se nedomnívá, že by Zemanův postup v této věci byl špatný.

„Vyjádřil mu plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou,“ uvedla mluvčí hlavy státu Hana Burianová. Opačný názor má ale Miroslav Kalousek. „Domnívám se, že je to v přímém rozporu s nestranným výkonem působnosti státního zastupitelství,“ uvedl Kalousek. Také podle předsedy ústavně-právního výboru Stanislava Polčáka (TOP 09) není standardní, pokud si prezident v takto citlivé záležitosti pozve na Hrad přímo státního zástupce. „Pokud je přímo přijímán pan Ištvan, tak to skutečně budí určité dohady,“ uvedl.

Podle Milana Štěcha ale gesto prezidenta bylo na místě. „Domnívám se, že policie a státní zastupitelství potřebují určitou podporu politické scény cítit alespoň od těch slušných politiků, kterým není lhostejné, že je takový stav u nás,“ uvedl Štěch.

Stanislav Polčák

„Pokud je takto veřejně přijat státní zástupce, jehož postup kritizuje nejvyšší soud a jemuž tedy pan prezident vyjádří plnou podporu, tak to je do jisté míry nestandardní. Postup pana Ištvana je nyní přezkoumáván nejvyšším zastupitelstvím, a tudíž do pravomocného vyřešení této věci by i prezident republiky měl vyjadřovat určitou zdrženlivost.“


Ištvan byl politiky kritizován za svůj postup v ostře sledované kauze se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nagyovou. Především bývalý premiér Petr Nečas se do Ištvana opřel a hovořil o šikaně ze strany státních zástupců. Ti se podle něj snaží Česko proměnit v „prokurátorskou republiku“.

„Já tento názor absolutně nesdílím, nemyslím si, že nám hrozí prokurátorská republika. Některým politikům, jejichž nervozita úměrně tomu narůstá, samozřejmě hrozí vyšetřování za některé minulé kauzy a v takovém případě obvyklá rétorika těchto politiků, já tomu říkám rétorika potrefených hus, zní tak, že nám hrozí například policejní stát,“ uvedl prezident ve středečním rozhovoru pro ČTK.

Politolog: Zeman sleduje svůj mediální obraz

Politolog Jan Outlý se domnívá, že pozváním Ištvana na Hrad Zeman jen sleduje svůj vlastní mediální obraz. Nevidí také důvod, proč by měl vyjadřovat podporu justičnímu orgánu stojícímu mimo zákonodárnou moc. Nejsem si vědom toho, že by se kdy hlava státu scházela se státním zástupcem," poznamenal. Státní zástupce musí být podle jeho názoru vybaven na to, aby uměl čelit různým tlakům a vlivům. Nemyslí si, že v případě konkrétně Ivo Ištvana by návštěva u prezidenta či mediální výroky jiných politiků měly jeho vyšetřování ovlivnit.

Petr Tluchoř a Ivan FuksaTři exposlance ODS viní orgány činné v trestním řízení z korupčního jednání, když podle policie odešli ze sněmovny výměnou za pozice ve vedení státních firem. Poté, co Nejvyšší soud rozhodl, že na poslance se v této věci vztahuje imunita, byli lidé spojení s případem propuštěni z vazby. Ištvan předpokládá, že Nejvyšší státní zastupitelství nyní stíhání zruší. Plánuje však, že se skutky pokusí přeformulovat tak, aby v souladu s výrokem NS mohli být stíháni.


Video Vrchní žalobce Ištvan navštívil Miloše Zemana
video

Vrchní žalobce Ištvan navštívil Miloše Zemana

Vrchní žalobce Ištvan navštívil Miloše Zemana

u 25.07.2013

Komentář Stanislava Polčáka k schůzce Ivo Ištvana s Milošem Zemanem

Telefonát Milana Štěcha