Oslavy na Hradě – většina rektorů dá Zemanovi košem

Praha – Na oslavu státního svátku na Pražský hrad nepůjde více než dvacítka rektorů, zúčastnit se chce zatím jen pět z osmadvaceti. Ostatním vadí, že prezident Miloš Zeman nepozval jejich dva kolegy. Mluvčí prezidenta Hana Burianová k tomu řekla, že je na rozhodnutí každého z rektorů, jestli se recepce zúčastní, či ne. Na Hrad nedorazí ze stejného důvodu ani pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) či primátoři Plzně a Jihlavy.

Pozvánku na tradiční oslavu totiž od Zemana nedostal rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Bek si to vysvětluje tím, že prezidentovi s ohledem na předvolební kampaň neumožnil při jeho zářijové návštěvě Brna přednášet na univerzitě. „Před každými volbami odmítáme jakékoliv přednášky aktivních politiků. Nejde o nic nového, takto se chováme dlouhodobě. Pana prezidenta rádi uvítáme kdykoliv jindy,“ sdělil ČT24 Bek s odkazem na Zemanovo čestné předsednictví SPOZ.

Rektor MU Mikuláš Bek:

„Že jsem nebyl pozván, bylo překvapení jak pro mě, tak pro akademickou obec. Naše univerzita je historicky velmi úzce spjata se vznikem Československé republiky… Neúčast Masarykovy univerzity na oslavách státního svátku je něco, co má velkou symbolickou váhu.“

Grubhoffer zase na jaře odmítl přijet na jmenování profesorů, protože mu vadilo, že Zeman odmítal jmenovat profesorem Martina C. Putnu. „Musím to brát jako rozmar někoho, kdo má patent na rozum a kdo bude diskriminovat ty, kteří s ním tento názor nesdílejí,“ okomentoval Grubhoffer Zemanovo rozhodnutí s tím, že po prezidentových důvodech nepátral.

„Nesouhlasím s celou řadou kroků hlavy našeho státu,“ řekl nepozvaný rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který by na oslavu státního svátku nejspíše nedorazil, ani kdyby ho prezident pozval, stejně jako by nepovolil Zemanovu přednášku na své univerzitě.

Rektoři dnes domlouvali společný postup po e-mailu a telefonu. Vysoké školy podle svých zástupců nechtějí nijak vstupovat do předvolebního politického boje a nelíbí se jim ani představa, že by měly nějakým způsobem bojovat s Hradem, v tomto případě se prý ale musely ohradit.

Hana Burianová, prezidentova mluvčí:

„Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat.“

Jako jeden z prvních se oslav odmítl zúčastnit rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné,“ uvedl k Hamplovu kroku mluvčí UK Václav Hájek. „Se selektivním výběrem ze strany ať už Hradu, nebo prezidenta osobně nesouhlasím a myslím, že bychom tento názor měli dát společně najevo,“ uvedl například rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný. Podobně se rozhodl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. „Oslav na Pražském hradě se nezúčastním, protože nesouhlasím se selektivním výběrem rektorů, a budu v tomto smyslu informovat Kancelář prezidenta republiky,“ vysvětlil Močkoř.

Pondělní oslavy státního svátku na Hradě se nezúčastní ani rektor AVU Jiří Kotalík. Účast původně potvrdil, názor změnil po prezidentově vyjádření; Zeman totiž fakt, že mu Bek neumožnil univerzitní přednášku, považuje za urážku hlavy státu.

Naopak rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun se oslav zúčastní. „Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí,“ uvedl Wokoun. Rektor Bek si podle něj měl zachovat nadhled a velkorysost. Stejně se rozhodl také rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. „Jako rektor státní vysoké školy a generál Armády ČR pozvání přijal a zúčastní se,“ sdělil jeho mluvčí Vladimír Šidla. Stejný postoj zaujal rektor Mendelovy univerzity v Brně Jaroslav Hlušek, rektor Policejní akademie Josef Salač a podle serveru iDNES.cz také rektor Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích Marek Vochozka.

„Nejsem si jist, zda toto je vhodná forma protestu,“ řekl rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun. „Tu záležitost si ještě rozmyslím,“ dodal ke své účasti na pondělní oslavě.

Vysokoškoláci vyzvali rektory k bojkotu

Rovněž vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro vyzvali rektory, aby účast na oslavách státního svátku odmítli. Podle nich Zeman státnický akt pojímá jako svůj soukromý večírek; v otevřeném dopise rektorům navrhují, aby svou neúčastí vyslali „jasný a silný signál, že akademická obec se nenechá prezidentem ponižovat a rozdělovat“. „Po kauze s nejmenováním profesora Putny opět pozorujeme nebezpečnou snahu prezidenta Zemana o nátlak na české univerzity a jejich samosprávu. Je povinností akademických obcí našich univerzit neklonit hlavu, abychom na to později nedoplatili,“ domnívá se místopředseda Akademického senátu Masarykovy univerzity Pavel Troubil. 

Cílem pondělního slavnostního shromáždění ve Vladislavském sále je připomenout vznik samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 3 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 5 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 15 hhodinami
Načítání...