ČSSD: Povolební schůzky proběhnou v Sobotkově režii

Praha – Povolební schůzky sociální demokracie s představiteli dalších sněmovních stran proběhnou výlučně v režii předsedy strany Bohuslava Sobotky.  Na dopoledním zasedání se na tom dohodlo předsednictvo. Plnohodnotná jednání ČSSD zahájí po 10. listopadu, kdy zasedá Ústřední výkonný výbor, který vyřeší Sobotkovu budoucnost v čele strany stejně jako další osud statutárního místopředsedy Michala Haška. Příští týden by se mělo také ještě jednou sejít grémium.

„Vzhledem k tomu, že se rozpadl vyjednávací tým, který byl schválen na předsednictvu strany, politické grémium pověřilo předsedu sociální demokracie, aby za stranu vedl povolební vyjednávání,“ uvedl po dnešním setkání předsednictva šéf strany Bohuslav Sobotka s tím, že po listopadovém zasedání ÚVV grémium celý tým rozšíří. „Do tohoto týmu přiberu ještě další zástupce tak, aby v něm byli zastoupeni jak naši poslanci, tak naši senátoři, současně aby tam byli zastoupeni klíčoví lidé z vedení sociální demokracie,“ doplnil Sobotka.

Grémium by se potom mělo ještě jednou sejít příští týden, chce se zabývat analýzou volebních programů ANO a KDU-ČSL a připravit zahájení společných jednání. Povolební aritmetika dává těmto stranám šanci sestavit většinovou koalici se sílou 111 hlasů.

Jasné slovo v řešení vnitrostranické krize ovšem po dnešním zasedání nepadlo. Podle politologa Lukáše Jelínka šikují týmy Michala Haška a Bohuslava Sobotky své síly právě k 10. listopadu, čemuž by nasvědčovalo i Sobotkovo prohlášení: „Doufám, že po jednání ÚVV bude sociální demokracie schopna tuto vnitřní krizi ukončit a začít plnit to, co od nás očekávali voliči.“

Rozkol ve straně vyvolala nedělní výzva předsednictva, kterou inicioval statutární místopředseda Michal Hašek a která s ohledem na nízký volební zisk ČSSD žádala hlavu předsedy strany Bohuslava Sobotky. K žádosti o Sobotkův odchod z čela strany navíc došlo jen několik hodin po tajné schůzce pěti čelných představitelů ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem.

Situace eskalovala včera, kdy se účastníci lánského jednání po čtyřech dnech zapírání ke schůzce s hlavou státu konečně přiznali (se Zemanem jednal Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola). Předseda Senátu Milan Štěch i samotný Sobotka následně kontrovali výzvou, aby aktéři lánského jednání své stranické posty opustili (čtěte víc).

Tejc: Je to mediální lynč

Sobotka nicméně ještě před začátkem dnešního zasedání zopakoval svůj požadavek, aby vzbouřenci dali k dispozici své stranické funkce. „Bohužel se ukazuje, že přátelé Tejc, Hašek, Škromach a další v posledních dnech sociální demokracii soustavně poškozují,“ podotkl. „Ti, co lhali a co se nedemokratickým způsobem snažili změnit vedení strany, by měli ze svých funkcí odstoupit. Sociální demokracii by neměli dál kompromitovat. Těžko totiž může působit věrohodně, pokud za ni na veřejnosti budou vystupovat lidé, kteří byli při opakované lži explicitně přistiženi.“

Nikdo z účastníků schůzky s prezidentem ovšem nechtěl rezignovat už včera a dnes tento postoj zopakoval staronový předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Současné dění označil za „mediální lynč“ a výzvu k odstoupení považuje za absurdní. Hašek již včera hovořil o atmosféře čarodějnických procesů a 50. let.

Štěch: Hašek ví, že končí

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha na grémiu nezazněl jediný hlas, že by Sobotka neměl vést stranu a vyjednávací tým. Někteří aktéři lánské schůzky podle Štěcha velmi vážně přemýšlejí o složení funkcí. „Měl jsem pocit, že zejména Michal Hašek si uvědomuje, v jaké situaci se strana i jeho výrazným přičiněním nachází a co to pro něj znamená,“ řekl novinářům po jednání Štěch (o následném prohlášení Michala Haška čtěte více).

Obdobně hovoří i Lubomír Zaorálek: „Ti, kterých se to týká, si z jednání odnesli asi nějaký závěr a vyvozování odpovědnosti je to, co je teď v běhu. Mezi iniciátory byly prvky toho, že jsou připraveni nějakým způsobem na sebe vzít odpovědnost a něco z toho vyvodit. Nedobrali jsme se ale toho, že by se to definitivně skončilo.“

  • Miloš Zeman a Michal Hašek autor: Igor Zehl, zdroj: ČTK
  • Demonstrace na podporu Bohuslava Sobotky v Brně autor: Šálek Václav, zdroj: ČTK

Komentátoři: „Puč“ má jenom odvrátit pozornost od volebního propadáku

Podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky představuje celý rozkol uvnitř ČSSD jen o mediální bublinu: „Na jedné straně jsou pučisté a na druhé straně mučedník. Úplně to zakrývá opravdové problémy ve straně i ve společnosti. To rozdělení jde ve straně mnohem hlouběji a odstranění čtyř lidí nic nezmění. Myslím, že politicky produktivní řešení, které z toho nakonec vyplyne, je, že za to zaplatí obě strany – Hašek se vrátí do jihomoravského kraje a Sobotka nebude příštím předsedou sociální demokracie a možná ani premiérem.“

Podle Pečinky zkomplikoval volební výsledek sociální demokracie záměry vlivných podnikatelů na dalším politickém vývoji v zemi: „Jde hlavně o zájmy lidí kolem Zdeňka Bakaly, kteří se snaží udělat ze Sobotky premiéra. A volební výsledek tuhle jejich ideu výrazným způsobem narušil,“ domnívá se Pečinka.

Naopak komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov považuje celou věc za dlouhodobě rozehranou hru prezidenta Zemana: „Je to součást dávno připraveného a nyní uskutečňovaného plánu. Buď nasadit do nové vlády člověka, skrz kterého bude pan prezident uskutečňovat svou moc, nebo plán číslo dvě – natolik to všechno zamotat, že tady stále bude Rusnokova vláda.“

Bohumil Pečinka v Událostech, komentářích:

„Ten mediální kýč o zradě, puči a mučednících zakryl podstatu – že sociální demokracie projela volby do Poslanecké sněmovny. Místo řešení se vyrobil obrovský humbuk, který naprosto nechápu. Všechny ty věci jsou naprosto standardní a jejich smyslem byla jediná věc – zakrýt volební výsledek na jedné straně a byznysové zájmy, které stojí za oběma muži, na druhé straně.“

ČT24.cz O DĚNÍ V ČSSD:

Středa 30. října:

Úterý 29. října:

Pondělí 28. října:

Neděle 27. října: