Soukromí lékaři hrozí protesty, pokud dostanou přidáno jen nemocnice

Praha - Koalice soukromých lékařů pohrozila masovými protesty, pokud ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát přidá v úhradové vyhlášce pro příští rok jen nemocnicím. Informace o zvýhodnění nemocnic se prý objevily v posledních dnech. Příští rok má zdravotnictví dostat o deset miliard víc, ministerstvo ani zdravotní pojišťovny prý ale neplánují, že by šly peníze navíc jen do nemocnic – o rozdělení bude ještě s nemocnicemi i lékaři jednat. Holcát doktorům odpověděl, že se jejich požadavky ve vyhlášce o úhradách zohlední.

„Dovolujeme si vás upozornit, že ambulantní sektor trpí významným finančním nedostatkem přinejmenším ve stejné míře jako lůžková zařízení,“ uvádí se v otevřeném dopise ministrovi. I ambulance se prý potýkají s nárůstem nákladů, přitom platby od pojišťoven stagnují, nebo dokonce klesly. Na rozdíl od nemocnic pak nemohou spoléhat na dotaci zřizovatele. 

Koalice ambulantních specialistů žádá rovný přístup k péči v ambulancích i nemocnicích, je podle ní systémově správný a v EU obvyklý. „Naši pacienti nesmějí trpět nedostatkem péče jen kvůli tomu, že mají onemocnění řešitelné ambulantně,“ uvádí se v dopise. Koalice mluví za sdružení praktiků pro děti, dospělé, ambulantní specialisty, soukromé gynekology a za zubaře. 

Úhradová vyhláška na rok 2014 už je skoro hotová, ministerstvo ji teď předělává podle nálezu Ústavního soudu, který tento týden odmítl regulace jako protiústavní. Soudcům vadí například to, že lékaři dostávají zaplaceno méně peněz za péči, kterou poskytli nad dohodnutý objem. 

„Zástupci lékařů i nemocnic se budou moci vyjádřit k návrhu úhradové vyhlášky na příští rok v připomínkovém řízení,“ uvedl legislativní náměstek Martin Plíšek a dodal, že plán na posílení příjmů nemocnic neznamená, že víc peněz nedostanou také ambulance. Ministerstvo předá příští týden rámcové podmínky úhradové vyhlášky zdravotním pojišťovnám, aby je do 8. prosince zapracovaly do svých zdravotně pojistných plánů. 

Už letos dostane zdravotnictví 1,5 miliardy navíc

Zdravotnictví dostane více peněz už letos, ještě do konce roku to bude navíc 1,5 miliardy korun - v listopadu a prosinci ve dvou platbách za státní pojištěnce celkem 800 milionů korun, dalších 700 milionů je pak půjčka pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), kterou už vláda schválila. Navíc se jedná ještě o další miliardové půjčce, kterou by pojišťovna potřebovala.    

Rozdělení těchto peněz bude záviset i na ujednání poskytovatelů s pojišťovnami, platby se řídí ještě letošní vyhláškou. „O navýšení úhrad jednáme, část dáme především do lůžkové péče, ale také nezapomeneme na ambulantní péči,“ uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.