Hledání shody na dálku: výši restitucí chce ANO i ČSSD probrat s církvemi

Praha – Hlavní koaliční jednání ještě ani pořádně nezačala, hnutí ANO už ale pomalu přehodnocuje jeden ze svých stěžejních slibů, tedy církevními restitucemi se jako platným zákonem už nezabývat. Politikům kolem Andreje Babiše se podobně jako sociálním demokratům nelíbí výše finančních náhrad a chtěli by ji upravit. Rýsuje se navíc konkrétnější plán: poslanec za ANO Martin Komárek v pondělním Hyde Parku ČT24 naznačil, že jeho hnutí se chce co nejdříve obrátit na samotné církve - a jednat o možném „velkorysejším“ postoji. Neotálet s diskuzemi o snížení náhrad přímo s příjemci hodlá i ČSSD. Jednoznačně proti jakýmkoliv změnám je zatím třetí z možných koaličních partnerů: KDU-ČSL.

Nesrozumitelné podmínky zákona a výše náhrad – podle Martina Komárka dva problémy, kvůli kterým stojí za to již předchozí sněmovnou schválený zákon znovu otevřít. Pro veřejnost prý není zřejmé, podle jakých pravidel se majetek zpětně vydává a zda mají církve ve všech případech skutečně nárok na to, co požadují. Pro nárok na kdysi zabavený majetek je totiž směrodatné datum 25. února 1948. Na jakýkoliv převod před tímto dnem se zákon nevztahuje. Mnozí si přitom nejsou jistí, zda u některých současných žádostí není klíčové datum prolomeno – důkazy v archivech církve hledají mnohdy obtížně.

Druhým, a pro budoucí možnou koalici mnohem důležitějším tématem, je výše vydaných peněz. „Já bych danou finanční náhradu asi nezpochybňoval v lepších letech, ale země je v krizi a nám se to zdá být příliš,“ zmínil Komárek. Vedle nemovitého majetku v hodnotě 75 miliard mají církve získat v příštích třiceti letech celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci.

A právě inflační doložka, která může konečný účet v příštích letech ještě navýšit, je trnem v oku také předsedovi ANO Andreji Babišovi. Ten před tím varoval i vzhledem k aktuálnímu oslabování koruny. Stát měl podle něho usilovat o to, aby částka byla stanovena jako fixní. O kolik se částka v nadcházejících letech právě kvůli inflaci zvýší, ale nechtěl odhadovat. Dodal k tomu jen, že to „není málo peněz“. Pokud by inflace vzrostla na dvě procenta, stát vyplatí o čtyři miliardy více. Při tříprocentní inflaci částka může vyrůst až k devadesáti miliardám.

55 minut
Hyde Park ČT24
Zdroj: ČT24

K výraznějším změnám zákona, včetně jeho zrušení či faktickému popření, se ale ANO nechystá. Proto chce podobně jako sociální demokraté vyjednat kompromis právě s církvemi a přimět je k větší shovívavosti. „Máme tady platný zákon potvrzený Ústavním soudem a nebudeme dělat retroaktivní zákony. To doufám nechce ani ČSSD. Musíme v první řadě jednat zejména s katolickou církví, jestli by k restitucím mohla třeba přistoupit velkoryseji. Uvidíme, jaký bude výsledek,“ dodal Komárek.

ANO zdůrazňuje, že církevní restituce přicházejí pro stát v nevhodnou dobu a měly být již dávno vyřešeny. Kromě náznaků na dálku nyní čeká, co mu oficiálně navrhne k církevním restitucím ČSSD. Sociální demokraté před volbami slibovali, že v případě úspěchu ve volbách okamžitě zahájí jednání s církvemi o snížení náhrad za nevydaný majetek a zpřísní kontrolu navracení nemovitostí. Už za měsíc přitom církve dostanou první dvě miliardy korun jako náhradu.

Na referendum je prý pozdě

Na výraznější změny restitucí zatím ČSSD může najít podporu u komunistů. Ti dokonce navrhují vyhlásit o osudu restitucí referendum. Pro takový návrh ale nemohou počítat s klubem ANO a jeho téměř čtvrtinovým zastoupením sněmovny. „To je věc, kterou má určitě řešit zákon. Pokud takové referendum mělo být, tak už před schválením zákona, protože rušit referendem zákon, který byl před několika měsíci schválen, je zásadně špatně pro politickou kulturu v zemi,“ tvrdí Komárek.

Martin Komárek
Zdroj: Radek Petrášek/ČTK

Během pořadu se dostalo i na konkrétní plány nového poslance, který ve sněmovně trávil mnoho času už v předchozích letech – jako někdejší politický komentátor deníku MF Dnes. Ten shodou okolností spolu s dalšími tituly mediální skupiny MAFRA nově patří právě lídrovi hnutí Babišovi. Střetu zájmů politika, vlastníka médií a podnikatele, se ale Komárek neobává. Každý Babišův krok podle Komárka bude vystaven dostatečně přísné kontrole.

A jak se Komárek připravuje na svou politickou roli? Zaměřit se chce hlavně na prosazení programu, jehož je spoluautorem. Nevylučuje, že by mohl přijmout nabídku stát se předsedou některého ze sněmovních výborů. Naopak funkci ministra předem odmítá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 49 mminutami

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 1 hhodinou

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 1 hhodinou

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 1 hhodinou

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 1 hhodinou

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 3 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...