Na Olšanských hřbitovech jsou stopy po zlodějích vidět na stovkách hrobů. Někde chybí měděná lampička, jinde třeba reliéfy Krista. Letos už ale zloději ukradli z jednoho hrobu i dvoumetrový kříž za skoro půl milionu korun, jehož autorem byl akademický sochař Otmar Oliva. Hrob patří Věře Roubalové Kostlánové - poslední mluvčí charty 77. Ta kritizuje nedostatečnou ostrahu hřbitova: „Nedovedu si přestavit, jak by někdo přišel a odřízl i takový velikánský kříž, kdyby ten hřbitov byl hlídaný.“
Jenže podle ředitele Správy pražských hřbitovů Martina Červeného jsou Olšany příliš rozhlehlé: „Je to téměř 50 hektarů plochy a je to velice problematické jak pro tu naší bezpečnostní agenturu, tak pro městskou i státní policii.“ Cennosti se ze hřbitova ztrácejí především během dne, podle policejních statistik nejčastěji v odpoledních hodinách. Zatímco železo nebo bronz kradou hlavně bezdomovci a narkomané, tak na umělecké předměty se zaměřují organizované skupiny.
Čtyřicetikilogramový bronzový kříž nejspíš skončil v některé ze sběren. Zloděj za něj mohl dostat maximálně 4 000 korun. Česká televize se pokusila o test. Měděnou urnu, kterou si štáb půjčil od ředitele Olšanského hřbitova, se figurant pokusil prodat v pěti sběrnách - všude ho sice odmítli, ve dvou mu ale poradili, za jakých okolnosti by to šlo: stačilo by prý urnu rozbít, což je prý běžná praxe.
Letos v září zase zloději ukradli ze hřbitova stokilovou sochu anděla a také plastiku sfingy, která byla ještě dvakrát těžší. V tomto případě pojišťovna hřbitovu škodu nejspíš nahradí, předměty totiž byly v jeho vlastnictví. U soukromých hrobů je to ale většinou jinak. I tady se ale majitelé mohou proti krádeži pojistit – pojištění hrobu často nabízejí pojišťovny spolu s pojištěním domácnosti: ročně vyjde na 300 až 3 000 korun.
