Koníček podal čtyři trestní oznámení na projekty MPSV

Praha - Ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček podal minulý týden čtyři trestní oznámení na projekty svých předchůdců. Exministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho tehdejší náměstek Vladimír Šiška se podíleli na třech z nich. Informaci přináší MF Dnes.

Koníčkovi se nelíbí například provoz informačních systémů pro výplatu sociálních dávek na úřadech práce. Všechna trestní oznámení byla podána 11. listopadu a míří na neznámého pachatele. Oznámení se údajně týkají provozu informačních systémů zajišťujících výplatu sociálních dávek na úřadech práce a dalších třech projektů. Těmi jsou Koordinace a konsolidace oběhu dokumentů a nákupních procesů za 82 milionů Kč, který začal před nástupem Drábka na ministerstvo, Systemizace MPSV za 78 milionů a Národní soustava povolání II za 180 milionů korun.

V trestním oznámení ohledně informačních systémů ministerstvo napadá, že v roce 2011 úřad pod Drábkovým vedením bez předchozího výběrového řízení přistoupil ke smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions a svěřil jí dodávku služeb, které do té doby poskytovala firma OKsystem. Možnou škodu dnešní vedení ministerstva vyčíslilo na základě výsledku kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na 534 milionů korun, píše deník.

V trestním oznámení ohledně IT systémů je prý jako jedna z osob, která se mohla podílet na protiprávním jednání, jmenován bývalý náměstek Šiška. Ten přitom podle médií v kauze údajně zmanipulovaných IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek už spolu s dalšími třemi lidmi čelí obvinění. Deníku Šiška řekl, že jeho zájmem byly úspory v resortu a domnívá se, že se ničeho nedopustil.

Šiška a jeden soudní znalec od minulého týdne čelí obvinění také v souvislosti s miliardovou zakázkou, jejímž cílem byla úspora ve výdajích na sociální dávky zlepšením adresnosti a účelovosti jejich vyplácení. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je navíc Šiška obžalován z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla společnosti OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou firma podala k antimonopolnímu úřadu.