Vlajku pro Tibet vyvěsily obce napříč Českem

Praha - Radnice měst a obcí dnes tradičně vyvěsily tibetskou vlajku na připomínku 55. výročí protičínského povstání, při kterém zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Zapojily se ale i některé školy a firmy. Od 17:00 se lidé mohli zúčastnit i protestního setkání před čínskou ambasádou v Praze, které pořádalo hnutí Amnesty International.

8 minut
Cestovatelka Alena Ježková vypráví o atmosféře v zemi
Zdroj: ČT24

Podle serveru Tibinfo v rámci mezinárodní kampaně „Vlajka pro Tibet“ vyvěsilo vlajku 599 českých obcí, měst, městských částí, magistrátů či krajů. Mezi nimi jsou hlavní město a jeho městské části, Brno, Děčín, ale rovněž menší obce jako Kostelecké Horky či Chropyně. Tibetskou vlajku na svých budovách vyvěsilo také 96 škol, a to jak základních, tak středních. Přidala se i Univerzita Pardubice a Masarykova univerzita.

Festival před branami ambasády 

Před čínskou ambasádou v Praze-Bubenči se na podporu Tibeťanů sešly desítky lidí. Na happeningu, který pořádalo hnutí Amnesty International, zněla tibetská hudba, lidé si mohli prohlédnout tibetské písmo nebo oblečení, pro děti byly připraveny tibetské pohádky. Později lidé v rámci akce vypustili balonky v tibetských barvách s nápisy „Free Tibet“ a osobními vzkazy pro čínské představitele. „Netradiční festival před branami ambasády je jasným vzkazem čínské vládě - nenecháme vás zničit jedinečnou tibetskou kulturu a hodnoty,“ píše hnutí.

Mezinárodní kampaň „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. „Kampaň ale nepodporují jenom města nebo školy. Vlajky vlají také na firmách, domech, kostelech, knihovnách a mnoha dalších místech. Po celé republice navíc probíhá řada doprovodných akcí,“ uvedla ředitelka Spolku Lungta Edita Kleckerová.

V desítkách českých měst v současné době zároveň probíhá přehlídka tibetské kultury Festival ProTibet (více čtěte zde).

Akce se tradičně konají 10. března k připomenutí velkého povstání proti čínské okupaci ve Lhase, při němž zemřelo nejméně 80 tisíc Tibeťanů. Čínská armáda vtrhla na území nezávislého Tibetu v říjnu 1950. Po povstání 10. března 1959 tam byl nastolen systém vojenských kontrolních výborů, od roku 1965 je Tibet čínskou autonomní oblastí.

Ondřej Klimeš, sinolog, Orientální ústav AV ČR

„Okupace nastala ve dvou fázích, v roce 1951, kdy byla uzavřena tzv. Sedmnáctibodová smlouva, která v některých aspektech Tibet podřizovala čínské kontrole, ale měla zachovávat v mnoha ohledech autonomii. Během 50. let vyšlo najevo, že autonomie fungovat nebude, a v roce 1951 vypuklo povstání, jehož potlačení se považuje za skutečný začátek souvislé, kontinuální čínské politiky v Tibetu.“

Sebeupálení jako protest

Podle svědectví mnoha aktivistů a pozorovatelů jsou v Tibetu stále porušována základní lidská práva, včetně potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání nebo kulturní identity. V důsledku cílené migrace čínských obyvatel se Tibeťané stali ve své zemi menšinou. Za poslední čtyři roky si sebeupálení, coby nejkrajnější formu protestu proti politickému útlaku ze strany Číny, zvolilo přes 120 Tibeťanů.

Alena Ježková, spisovatelka, cestovatelka

„Do Tibetu jsem přišla severně od hranic s Nepálem. Vypadalo to tam jak na komunistické hranici – nesmějí převážet západní knihy, jste pod dozorem. Útlak je všude vidět. Vše má na sobě krustu systému, tady už se nedá hovořit o okupaci, síly jsou trvale přítomné. Atmosféra v zemi není dobrá.“

„My tu žijeme v ideálu, že se jednou dalajlama vrátí a Tibet bude osvobozen. Já teď tváří v tvář viděla situaci, že to tak zřejmě už nikdy nebude. Za 60 let čínské nadvlády přesáhlo násilně přestěhované čínské obyvatelstvo tibetské obyvatelstvo. Je tam 7,5 milionu Číňanů a 6 milionů Tibeťanů, kteří rozhodně nemají rovnocenné podmínky. Jsme svědky genocidy jednoho národa, který tu za 50 let nemusí být.“

„Území Tibetu je už více než 60 let kontrolováno čínskou vládou, která systematicky pracuje na zničení tibetských kulturních hodnot a tradic. Tibeťanům je násilně vnucována a podsouvána kultura čínská, ta tibetská má naopak zmizet ze světa,“ píše Amnesty International (více čtěte zde). Podle hnutí i v roce 2013 „pokračovalo zatýkání umělců, hlavně spisovatelů, zpěváků nebo významných tibetských duchovních a politických představitelů. Několikaleté tresty vězení dostali studenti z různých koutů Tibetu, nejčastěji v souvislosti s organizováním nenásilných studentských protestů.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 3 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 5 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 5 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 6 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 9 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 14 hhodinami
Načítání...