Jak Okamura mluví s voliči?

Praha – Spojenectví, kterému se divili nejen vnější pozorovatelé, ale i mnozí sympatizanti hnutí Úsvit. Tomio Okamura si jako kritik tzv. nepřizpůsobivých přizval do Evropských voleb jednu z čelných obhájkyň romských práv Kláru Samkovou. Spolupráce dva týdny před volbami kvůli podezření z jejího podvodu skončila, negativně laděná slova vůči Romům, muslimům a dalším přistěhovalcům ale pokračují. K hodnocení Okamurových názorů přizval pořad 168 hodin nejen komentátory, ale i sociology.

7 minut
Okamurovy výroky pod drobnohledem
Zdroj: ČT24

Končí tak v tuzemských politických kruzích paradoxní spolupráce, která vznikla už v době loňských prezidentských voleb. Tehdy právě Samková – symbolicky – bojovala za Okamuru po jeho vyřazení ze seznamu kandidátů. Pouhá právní pomoc se po několika měsících změnila v otevřený politický pakt, čemuž nemohla uvěřit řada příznivců Úsvitu a dávala to okázale najevo na sociálních sítích.

Vedle neustálých dohadů o romském původu advokátky (který sama několikrát vyvrátila) se lidé pozastavovali nad její dosavadní angažovaností. Ať už šlo o někdejší působení v Romské občanské iniciativě či soudních případech, kdy u soudu Romy zastupovala. Na rasově laděnou linku přitom Okamura reagoval v podobném gardu.

„Ona přece nemá ani kapku cikánské krve. Má částečně předky v Itálii. A to, že měla jako advokátka i romské klienty, to přece neznamená, že s nimi souhlasí nebo je podporuje. Já její názory znám a žádná podpůrkyně nepřizpůsobivých to není – to by přece nemohla kandidovat za Úsvit,“ napsal už před více než měsícem Okamura na Facebooku.

Tomio Okamura
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Podle religionisty Davida Václavíka jde o způsob vyjadřování, který by u politika v řadě evropských zemích znamenal silnou diskreditaci. Lídr Úsvitu ale podobné úvahy odmítá. „Já když čtu české romány, tak je tam běžný obrat: má v sobě kapku šlechtické krve, má v sobě trochu modré krve. Podobné otázky o možné xenofobii nechápu,“ uvedl pro 168 hodin.

Okamura musel Samkovou stáhnout z kandidátky jen dva týdny před volbami. Na jedné straně jde ve vrcholící kampani o nepříjemnou komplikaci, zároveň ale možný benefit. Dilema kandidující lídryně, která byla pro mnohé Okamurovy voliče spíše problematická, je podle komentátorů vyřešeno. Ohrazování vůči menšinám ale dál hraje v komunikaci hnutí a jejich příznivců velkou roli.

Z Facebooku hnutí Úsvit a Tomia Okamury (nyní již smazané):

  • „Ne českému Romanistánu“
  • „Vláda ČSSD, ANO, KDU-ČSL bude podporovat nepřizpůsobivé Romy místo slušných českých občanů.“
  • „Nevidím důvod, proč by třeba prodavačky v Praze měli dělat rusky či arabsky mluvící imigranti, jako je tomu nyní, zatímco naši nezaměstnaní jsou na podpoře, přitom by mnozí rádi pracovali.“

Podle Okamury ale není o žádném rasismu řeč. Prý pouze pojmenovává problémy, kolem kterých ostatní opatrně nakračují. Odborníci ale mají jasno – od člena parlamentu, který navrhuje zákony, a třetího nejoblíbenějšího politika dle průzkumu STEM, mohou takové výroky způsobit více škody než užitku. „Ta slova tudíž pro celou řadu lidí mohou znamenat legitimizaci jistých postojů,“ tvrdí religionista David Václavík.

Tomio Okamura: „Do toho vůbec nemíchejme jakýkoliv rasismus, protože já rasista nejsem. Sám jsem míšencem dvou ras. V životě jsem nikdy neřekl nic rasistického.“

Daniel Kunštát, sociolog: „Bez pochyby ty výroky jsou xenofobní, bezpochyby jsou do určité míry rasistické. Jsou to výroky, které patrně nepatří do tzv. dobré společnosti.“

Jindřich Šídlo, komentátor: „Vždycky může říct: já který jsem poloviční cizinec, přece nemohu být nařknut z rasismu. To je nesmysl, samozřejmě že může. A já si myslím, že řada jeho výroků prostě s rasismem hraničí, ne-li tu hranici přesahuje. Já si myslím, že ano.“

Proč chtěla Samková kandidovat za hnutí, které se vůči minoritám vyhraňuje, se televiznímu štábu nepodařilo zjistit. Nabídku na rozhovor odmítla. Poté, co ji Tomio Okamura odstavil, ale její manžel Pavel Skramlík napsal protestní blog. Označil v něm Okamuru za populistu a kariéristu, jehož praktiky jsou „horší, než se domnívají ti, kteří vycházejí z veřejně dostupných zdrojů“. „Považuji to trochu za neférové, že paní Samková s manželem začali kopat kolem sebe,“ reagoval Okamura. Zda se vyostřená rétorika Okamurova hnutí Úsvit prosadí i u voličů, poznáme zanedlouho.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Azylová a migrační pravidla patrně čeká zpřísnění

Azylová a migrační pravidla pravděpodobně čeká zpřísnění. Senát schválil novelu, jejímž cílem je podle předkladatelů z řad koaličních poslanců zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. Horní komora podpořila také koaliční návrh zákona, podle kterého zaměstnavatelé pravděpodobně budou muset od ledna příštího roku přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Senátoři odsouhlasili i jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které má nahradit až 25 současných formulářů.
09:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stát znovu zvažuje aukci zámku Štiřín, obec Kamenice má zájem o část areálu

Majetkový úřad by mohl v budoucnu vyhlásit novou elektronickou aukci zámku Štiřín. Nabízel by ho ale s menším areálem než teď. O část nemovitosti má dlouhodobě zájem obec Kamenice. Její vedení jedná s úředníky o bezúplatném převodu. Kolem zámku vede cesta, chodník však chybí, obec má projekt hotový, ale pozemek patří státu. Kromě chodníku chce Kamenice získat i další část zámeckého areálu pro školku. Jednání se státem pokračují.
před 2 hhodinami

Tichý hrdina odboje. František Moravec se narodil přesně před 130 lety

Přesně před sto třiceti lety se narodil brigádní generál František Moravec. Jako šéf tajné služby byl mozkem operace vedoucí k likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha. Výrazně tak přispěl k uznání československé exilové vlády a zrušení mnichovské dohody. Po únoru 1948 musel znovu uprchnout na Západ. V roce 2022 se do země, kterou pomáhal zachránit, vrátil. Jeho ostatky spočinuly v rodné Čáslavi. Dnes patří k legendám vojenského zpravodajství.
před 2 hhodinami

„Cítil jsem, že mi ochrnulo tělo.“ S létem přibývá úrazů po skocích do mělké vody

S létem v Česku opět přibývá těžkých úrazů po skocích do mělké vody. Jen na jihu Čech se v červenci staly tři takové případy. Z toho dva o minulém víkendu. Pro zraněné lidi tyto úrazy končí často poraněním krční páteře, porušením míchy a někdy také ochrnutím.
před 2 hhodinami

Benzen v Hustopečích musíme odčerpat do zimy, řekl Hladík

Více než polovina uniklého benzenu z cisteren v Hustopečích nad Bečvou je stále v přírodě. Potřebujeme zvládnout odčerpat maximum do zimy – jakmile klesne teplota, benzen tuhne a pak už to nepůjde, uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zhruba sto tun benzenu se už podle něj odvezlo. Ministr předpokládá, že se sanace během letních měsíců výrazně zrychlí. Zároveň dodal, že přes zasažené území jezdí železniční doprava a bylo prioritou ji obnovit.
před 2 hhodinami

Soud zastavil trestní stíhání pohraničníka Muzikáře

Obvodní soud pro Prahu 1 zastavil trestní stíhání bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Podle lékařského posudku trpí jednadevadesátiletý muž demencí a není schopný chápat účel trestního řízení. ČT to sdělil zástupce obětí a pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně může proti rozhodnutí podat stížnost. Muzikáře vinili žalobci z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí snažících se za komunismu o přechod státní hranice.
před 4 hhodinami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc. Co se převodu téměř miliardy korun z rozpočtu ministerstva obrany na platy hasičů a policistů týče, vládní rozhodnutí prezident označil za „nesystémové řešení“.
09:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Exšéf policie Husák získal post u Frontexu. Hlásil se jako jediný, píší Seznam Zprávy

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák se letos v dubnu stal styčným důstojníkem české policie u agentury Evropské unie Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž), uvedl server Seznam Zprávy. Jedná se o nově zřízený post, výši platu odmítla policie zveřejnit. Husák se do výběrového řízení na funkci přihlásil jako jediný, řekl serveru mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Exšéf policie musel v minulosti opustit několik postů po aférách například s rychlou jízdou nebo účastí na večírku za pandemie.
před 6 hhodinami
Načítání...