Justiční areál byl dobrý krok, říká odcházející předseda soudu

Brno – Poslední den ve funkci předsedy Krajského soudu v Brně dnes prožil Jaromír Pořízek. Od zítřka ho vystřídá Milan Bořek. Pořízek v závěru svého mandátu čelil stíhání kvůli problematické stavbě části brněnského justičního areálu. Trvá ale na tom, že nepochybil a stavba byla pro brněnskou justici přínosem. Prezident Zeman kromě Bořka do vedení brněnského krajského soudu jmenoval i nového šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem.

„Rozhodně bych podporoval stavbu justičního areálu i dnes. Konečně se tu vytvořilo příznivé, moderní a patřičnou technikou vybavené pracovní prostředí. Na druhé straně tak rozsáhlé investiční akce by mělo zajišťovat ministerstvo spravedlnosti, a to týmem odborníků. Postavení předsedy soudu a jeho aparátu není vhodné pro zajišťování investičních akcí tak zásadního rozsahu,“ říká Jaromír Pořízek, jehož poslední rok ve funkci poznamenalo vyšetřování okolností kolem stavby justičního areálu v Brně.

Justiční areál, jehož stavební náklady byly vypočteny zhruba na 1,6 miliardy, se nakonec prodražil zhruba o tři sta milionů. Při jeho stavbě navíc vedení soudu zadalo zakázku na jednu z menších budov – sídlo státních zástupců - stejné firmě, která stavěla hlavní soudní budovu. Podle státní zástupkyně tak byla vyloučena možnost posoudit jiné cenové nabídky a stát mohl přijít až o 35 milionů korun.

Pořízek je stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. „Trestní stíhání považuji za naprosto absurdní, nesmyslné a myslím si, že velmi podivné,“ uvedl Pořízek.

Pořízek byl obviněn už na podzim 2012, za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o obžalobě se do médií dostaly až letos v únoru. Současná ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) ho proto dočasně zbavila jak funkce předsedy krajského soudu, tak soudcovského taláru. Pořízek proti rozhodnutí podal rozklad a ministryně nakonec uznala, že tento má odkladný účinek. Pořízek se tak 8. září vrátil do soudní síně i na post šéfa soudu, kde mu k dnešnímu dni končí mandát. Soudit bude moci až do vyřešení rozkladu.

Příliš drahý justiční areál?

  • Nový areál vznikl v letech 2006-2009 v brněnské Polní ulici
  • Projekt si vysloužil kritiku kvůli vysokým nákladům. Ty se se v roce 2005 předpokládaly na zhruba 800 milionů korun, po přesném vyčíslení nákladů pak cena vzrostla na 1,674 miliardy korun. Tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti.
  • Celkové náklady za budovy včetně vybavení se nakonec blíží skoro dvěma miliardám. Pořízek už dříve upozornil, že čísla mohou být zavádějící. Při stanovení prvotní částky nebyly známy například náklady na navazující infrastrukturu, stejně tak se nepočítalo s tím, že se do nového areálu přestěhují i žalobci za Brno-venkov.
  • Stavbou se v minulosti zabýval Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i finanční úřad. Ten krajskému soudu v Brně udělil rekordní dvoumiliardovou pokutu. Generální finanční ředitelství pak sice soudu tři čtvrtiny pokuty prominulo, i tak měl ale soud zaplatit 480 milionů. Brněnský soud ale peníze nemá – půl miliardy je jeho roční rozpočet. Královéhradecký soud však celou dvoumiliardovou pokutu zrušil, finanční ředitelství sice proti tomu podalo kasační stížnost, tu ale zamítl Nejvyšší správní soud. Rekordní částka se tak bude muset přepočítat.

Na postu předsedy Pořízka nahradí dosavadní místopředseda pražského vrchního soudu Milan Bořek. Čeká na něj například úkol vypořádat se s obrovským deficitem v řešení insolvenční agendy. „Faktem je, že obchodní úseky všech krajských soudů jsou zcela nebývale zatíženy insolvenční agendou a že zůstatky v této agendě se měsíc od měsíce zvyšují. Nemáme na to dostatečný personál, jak počet soudců, tak i administrativy, aby se tento obrovský počet insolvenčních návrhů dokázal v dohledné době zvládnout,“ uzavřel Pořízek.

Kromě Bořka, který se postaví do čela Krajského soudu v Brně, má nového šéfa i Krajský soud v Ústí nad Labem, povede ho Luboš Dörfl. Oba se svých funkcí ujmou 1. října. Předsedou Krajského soudu v Ústí nad Labem se měl původně stát Jan Veselý, Zeman ho ale odmítl v červenci jmenovat. Prý kvůli soudcovým nedostatečným pracovním výsledkům i výsledkům mělnického soudu, který řídí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát se sešel ke zpřísnění azylových pravidel

Horní komora má na programu středečního jednání zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky. Schůze horní komory by mohla pokračovat i ve čtvrtek.
09:59Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 34 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás.
před 53 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 4 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 15 hhodinami
Načítání...