Docházkové listy nebo školní „policie“ - jak na záškoláky

Ústí nad Labem – Některá města a školy v Ústeckém kraji zesilují boj proti záškoláctví. Žactvu se totiž leckde daří nasbírat i stovky neomluvených hodin, právě v ústeckém regionu vynechá občas vyučování až sedm procent dětí.

Video Se záškoláctvím se bojuje různými způsoby
video

Se záškoláctvím se bojuje různými způsoby

V Mostě zřídila městská policie takzvanou školní dohledovou službu, pomáhá v ní i 15 nezaměstnaných žen. Do začátku vyučování dohlížejí na bezpečnost dětí, po prvním zvonění se pak začnou pídit po záškolácích. Každý měsíc narazí zhruba na pět. „Minulý týden jsme měli typického záškoláka, místo vyučování raději jezdil na kole přímo v centru města,“ přibližuje vedoucí dohledové služby Lucie Jungmanová z mostecké městské policie.

S vyhýbáním se školní docházce bojují také v ústecké městské části Předlicích. Až polovina dětí si občas odskočí za školu. Ředitel místní základní školy Martin Košnar připisuje díl viny i rodičům: „Nechávají děti doma, i když třeba simulují nějakou nemoc, nejdou k lékaři.“ Rodičům záškoláků přitom hrozí i odebrání dávek v hmotné nouzi, přestupkové řízení a v krajním případě trestní stíhání.

Na každou školu čtyři zdatní záškoláci

Podle České školní inspekce připadají na každou školu v republice průměrně čtyři záškoláci, kteří nasbírají 51 neomluvených hodin ročně. Každá se s fenoménem vypořádává podle vlastních možností.

Nejvíce zasahuje problém docházky odborná učiliště. Někde kvůli tomu zavedli docházkové listy, kam se vždy podepisuje poslední vyučující, a při příchodu žáka do školy, případně na praxi, má učitel přehled. Ani docházkové listy ale nefungují stoprocentně.