OBRAZEM: Proměny mizející Ostravy

Ostrava – Kam se poděli všichni ti horníci, vozíky s uhlím a hustý černý dým nad městem? Útlum hornictví, kterým Ostrava žila od 19. století, znamenal v polistopadovém vývoji města zásadní změnu. Jak se na pohled změnila kovárna socialismu, kde v dolech, hutích a železárnách pracovala většina obyvatel? Ostravský dokumentární fotograf Květoslav Kubala zachycoval život ve městě od konce války a v jeho posmrtně vydané dvoudílné publikaci Mizející Ostrava je hornická minulost vidět téměř na každém snímku. Fotografa webového portálu České televize Jan Langera inspirovaly ke srovnávacímu pohledu na místa a lidi Ostravy. Zvláště ho zaujaly fotografie z šedesátých let. Podívejte se na fotogalerii.

Důležitý dopravní uzel Frýdlantské mosty byl v Ostravě vybudován na konci sedmdesátých let vedle tehdejší těžní Jámy Šalamoun, koksovny Karlina a Žofinské huti. Obrovský průmyslový komplex přímo v centru města nahradilo obchodní centrum Nová Karolina.

Těžní věž Dolu Šalamoun z roku 1905 bývala jednou z dominant Ostravy. K lístosti pamětníků i historiků byla odstřelena roku 1974. Bývalý luxusní obchodní dům Ostravica je na třídě 28. října dodnes. Má však namále. Je v havarijním stavu a demolice ho možná také nemine.

Já jsme horník, kdo je víc? Horníci byli za komunismu nejpreferovanější profesní skupinou. V padesátých letech bylo v hornictví nedostatek pracovních sil. Fárat museli za trest nepřátelé režimu, těch ale nebylo dost. Mladí muži z celé republiky se do podzemí hrnuli dobrovolně, protože se díky tomu mohli vyhnout vojně, dostali byt i výrazně nadprůměrný plat. Těžkou práci dělala snesitelnou také zvláštní soudržnost, o které vypovídá snad každý horník. Poslední vozík s uhlím byl v Ostravě vytěžen v roce 1994. 

Za socialismu se dnešní Masarykovo náměstí jmenovalo Náměstí Lidových milicí, po roce 1989 se nové vedení města rozhodlo vrátit k původnímu názvu. Od roku 1960 tam střežil pracující lid Milicionář, kterého v roce 1992 nahradil původní barokní mariánský sloup. Dominantní socha zakladatele republiky nebo jiný výrazný umělecký objekt tam stále chybí. V poslední době význam náměstí upadá, centrum se přesouvá do nedaleké Nové Karoliny.

Socialismus oplýval mimořádně velkou produkcí plastik, soch a jiných objektů. Na výzdobu byly dokonce stanoveny kvóty. Každá větší stavba díky tomu přinesla i nějaké nové, ideologicky nezávadné výtvarné dílo. Po válce také zůstala na několika místech sovětská letadla a jiná bojová technika, například sovětský proudový letoun MIG-15 v Ostravě-Porubě. Po roce 1989 se veřejný prostor nejprve zbavil totalitních vůdců, poté se začala objevovat nová díla. Není jich však mnoho a ta, která radnice vybírá, často budí kontroverze jako třeba socha Ikara před ostravskou radnicí. Prostor před ostravským Domem umění zdobí od roku 2005 plastika Úsvit od Lukáše Rittsteina a patří k těm, které i ostravská výtvarná scéna přijala bez odporu. V posledních letech je přísun nových uměleckých děl často spojený s činnosti Dolní oblasti Vítkovice. 

Černá louka bývala obrovskou haldou, na kterou se od konce 19. století navážely takzvané výpěrky z koksoven Centrála a Karolina. Nejprve je tam dopravovala úzkokolejná dráha, pak už byla halda tak vysoká, že se musela používat lanovka. Halda dosáhla výšky 25 metrů a zabírala skoro pět hektarů. Před 2. světovou válkou někdo přišel s nápadem, že haldovina se výborně hodí do náspů dopravních staveb. Její rozebrání stálo dělníky tvrdou dřinu. Plocha pak byla zasypána hlínou a stávaly na ní cirkusy a lunaparky. Později tam vzniklo výstaviště, které je tam v modernizované podobě dodnes. V roce 1960 byla právě Černá louka dějištěm výstavy Za socialistické životní prostředí.

Lávka spojující obchodní centrum Nová Karolina s vlakovým nádražím Ostrava-střed a autobusovým nádražím symbolizuje stav současné ostravské architektury. Měla být vyrobena podle návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné. Firma, která centrum budovala, ale nakonec její návrh jako příliš drahý odmítla. Výsledkem je kompromisní řešení, pod které se Jiřičná nepodepsala. V padesátých letech tam bylo rušné průmyslové centrum s hutí, dolem a koksovnou.

Kolejiště mezi ostravským hlavním nádražím a nádražím Ostrava-střed na trati do Valašského Meziříčí. V roce 2007 tam vznikla nová vlaková zastávka Ostrava-centrum- Stodolní. Cílem bylo usnadnění dopravy lidem, kteří dojíždějí do města do práce, ale především za zábavou do dříve proslulé ulice barů, hospod a hudebních klubů. Na snímku vlevo je vidět ústí dnešní Stodolní ulice, ve které ještě v osmdesátých letech byly jen tři hospody a vyhledávala je hlavně romská a undergroundová menšina.

Hutní a strojírenská výroba se začala ve Vítkovicích rozvíjet už v roce 1828. Dnes je srdce obrovských železáren kulturní památkou a atrakcí pro turisty. Výroba a zpracování surového železa a oceli se soustředila do bývalé Nové huti Klementa Gottwalda - nyní společnosti ArcelorMittal Ostrava, strojírenská výroba pokračuje ve firmě Vítkovice Machinery Group, válce pro válcovny plechů a různé odlitky produkují Vítkovické slévárny.

Nával u šachet vystřídaly davy u obchodních center. Tramvajová zastávka Nová Karolina, která existuje teprve dva roky, patří k nejrušnějším v centru Ostravy. O tři zastávky dál směrem na Přívoz byla Jáma Jindřich. Zastávka se teď jmenuje Hotelový dům Jindřich. Opuštěný komplex ze sedmdesátých let kazí prostředí výjimečné hornické památce - těžní věži někdejšího Dolu Jindřich z roku 1913, která stojí vedle.

Kalové rybníky byly vždy součástí krajiny Ostravska, průmyslu se přizpůsobila příroda i lidé. Dodnes jsou mnohé oblíbeným místem rybářů. Jen s ropnými lagunami bývalé rafinerie Ostramo si nedokáže poradit příroda ani představitelé státu. Toxické pozůstatky rafinérské výroby, která začala v Ostravě už na konci 19. století, patří k největším ekologickým zátěžím Česka. Jejich likvidace polyká miliardy a vyčištění území je stále v nedohlednu.

Ještě jako první tajemník ÚV KSČ navštívil v září 1968 Alexandr Dubček i s Josefem Smrkovským Ostravu. Okupační vojska jsou v zemi, oblíbený proreformní komunista má za sebou nedobrovolnou návštěvu Moskvy a vynucený podpis protokolu o dočasném pobytu sovětských vojsk a normalizaci situace v Československu. Lidé ho přesto vítali s nadějí. Brzy je z ní vyvedl horlivý normalizátor Gustáv Husák. Dnešní politika obyvateli Ostravy moc nehýbe, sdružují se hlavně při zábavě. Například mítinky ČSSD však mají tradičně velkou účast. Vedle politiků totiž obykle nabízí levné pivo nebo guláš a hvězdy „šoubyznysu“.

Vysoké pece bývalých Vítkovických železáren Klementa Gottwalda vyhasly v roce 1998, od té doby prošel někdejší kombinát s úplnou hutní výrobou obrovskou proměnou. Pod vedením současného majitele vítkovických strojíren Jana Světlíka vznikla Dolní oblast Vítkovice, která je jedinečným příkladem využití průmyslových památek. Místo desetitisíců dělníků a hutníků tam míří desetitisíce lidí za zábavou.

První zápas se na ostravském fotbalovém stadionu Bazaly odehrál v dubnu 1959. Ještě v 80. letech tam docela běžně fandilo 30 tisíc lidí. Po různých rekonstrukcích pojmou jeho tribuny přes 17 tisíc diváků, vyprodáno bývá výjimečně. Naopak vzrostl počet policistů, kteří musejí krotit divoké fanoušky domácího klubu Baník Ostrava. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
21:12Aktualizovánopřed 50 mminutami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
18:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká ekonom

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
20:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 2 hhodinami

Státní zástupci chtějí vyšší platy. Plánují podat žaloby

Státní zástupci si chtějí ústavními žalobami vymoci vyšší platy, podobně jako soudci. Argumentují tím, že stát jejich výdělky navázal právě na zmíněnou profesi. Obě skupiny chtějí dorovnat příjmy na platovou základnu určenou trojnásobkem průměrné mzdy za letošní i minulý rok. Někteří státní zástupci také považují letošní novelu zákona o platech ústavních činitelů za retroaktivní. Argumentují, že jim kvůli tomu v únoru – ve srovnání s lednem – klesly platy.
před 2 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
13:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 3 hhodinami
Načítání...