Led jako horké téma sociálních sítí

Praha/Brno - Komplikace na silnicích a na železnici zaznamenaly velký ohlas i na sociálních sítích. Lidé nejčastěji informují o výlukách v dopravě, ale také „obrazových“ unikátech, které mrznoucí sníh v jejich okolích vytváří. Co znamená problém pro řidiče na silnicích nebo pro cestující v hromadné dopravě, to může být vtip pro druhé.

Někteří lidé berou komplikace spíše s nadhledem

Ledovka, se kterou je podle meteorologů třeba počítat až do dnešního večera, přitom komplikovala dopravu už v pondělí. Zřejmě nejdramatičtější situace je asi na železnici, kde se od pondělního večera dotkla více než 100 tisíc cestujících. Dráhy řadu osobních vlaků odřekly, desítky měly zpoždění. Velká část vlaků nevyjela ani dnes ráno a velmi omezený provoz je i na hlavním koridoru mezi Prahou a Moravou, kde dnes pojede jen několik vlaků tažených dieselovou lokomotivou.

Téměř všechny brněnské trolejbusy stojí a jejich linky nahradily autobusy. Tramvajové linky již v centru města jezdí téměř bez omezení, v okrajových částech vedle nich funguje náhradní autobusová doprava. Na zbývajících jsou potíže, protože ne vždy jsou tramvaje schopny projet celou trasu.

Jak vypadá zkrat na trolejovém vedení, se podařilo natočit třeba Janu Machačovi z Brna. Půlminutové video vzniklo už v pondělí, kdy v Brně kvůli ledovce zkolabovala doprava. Na YouTube ho zatím vidělo jen pár desítek lidí. Jiný trolejbus zase zůstal kvůli ledovce uvězněný v křižovatce u Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. Z místa, kde mohlo snadno dojít k nehodě, ho nakonec odtlačili sami cestující.

Provoz tramvají v Praze bude dnes nejspíše obnoven až v průběhu odpoledne. Cestující si stěžují na dlouhé intervaly náhradních autobusů a na málo informací. Kvůli námraze na trolejích tramvaje vůbec nevyjely, na jejich zastávkách však ráno žádné informace nebyly. Lidé stížnosti píšou na facebookový profil Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Na tratích ještě dopoledne stály desítky tramvají od pondělního večera a noci.

Tramvaje kvůli ledovce na některých linkách nahradily autobusy
Zdroj: ČTK